V obchoďáku už se stojí fronty na Babišovy tenisky a mobily. A Vojtěch si mne ruce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani chodov
Zdroj: Profimedia

V pražském obchodním centru na Chodově se otevřelo očkovací centrum proti onemocnění covid-19, kde není nutná předběžná registrace. Na místě se od samého otevření začaly tvořit nekonečné fronty lidí. Jednou týdně se bude losovat i výhra, jak informuje ČTK.

„Doufejme, že od 1. září se vrátí do škol naše děti a že budeme fungovat normálně. Jediné řešení je očkování, žádné jiné neexistuje,“ řekl při otevření premiér Andrej Babiš (ANO).

Řekl také, že aktuálně jsou ze zdravotnictví hrazeny 4 antigenní testy a 2 PCR testy měsíčně na osobu. Ale s postupem času tomu tak s největší pravděpodobností nebude.

Očkovací centra bez registrace jsou dvě

Na Chodově lidé dostanou dvě dávky vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, a to všichni zájemci starší 16 let. Otevřeno je každý den, v pracovní dny od 10 do 20 hodin, o víkendu skončí v 19 hodin.

V Praze se ale na hlavním nádraží otevřelo druhé podobné centrum, které bude očkovat vakcínou Johnson & Johnson.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha si lidé v těchto očkovacích centrech budou moci aplikovat první dávku a na druhou se registrovat kdekoliv jinde, a to podle toho, jak to pro ně bude nejpohodlnější. Druhou dávku si budou moci také nechat vpíchnout v těchto centrech bez registrace.

„Ta možnost tady je, ale není to úplně to, co bychom preferovali. Ideální pro nás je, aby přišel na druhou na stejné místo. Ale pokud přijde i bez registrace na druhou dávku, tak ho kolegové určitě neodmítnou a naočkují ho,“ dodal.

„Cílem je, abychom skutečně oslovili takzvaně kolemjdoucí. Kteří půjdou třeba na nákup a rozhodnou se očkovat,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dle něj je cílem především získat takzvanou kolektivní imunitu, aby se už nemuselo opakovat zavírání služeb a obchodů.

„Víme, že největší problém, kde je nejmenší proočkovanost, je mladší generace, jsou to lidé od 16 do 30 let. Volba výher je tak cílená na tuto generaci, ale samozřejmě může přijít kdokoliv,“ řekl Vojtěch. Jednou týdně pak bude probíhat mezi očkovanými soutěž o mobilní telefon iPhone 12, jednou denně o tenisky Converse nebo poukazy na herní platformu Steam.

„My se nemáme očkovat kvůli tomu, že někdo vyhraje iPhone nebo tenisky (…) Musíme přesvědčit lidi, že očkování je výhoda. Je to ale dobrovolné,“ komentoval na tiskové konferenci soutěž Babiš. Podle něj není soutěž to nejdůležitější a nehraje žádnou velkou roli.

Babiš po tiskové konferenci jel i na hlavní nádraží do druhého centra. Ze situace v něm nebyl dvakrát nadšený. „Je tady málo personálu, to musí ředitel ihned změnit. Není možné, aby tu lidé čekali tak dlouho,“ uvedl na tiskové konferenci.

Počet naočkovaných není tak vysoký, tvrdí odborníci

U nás je proočkováno necelých 50 procent populace. Podle odborníků to není zrovna velké číslo. „Nízká proočkovanost a více sociálních kontaktů stojí podle odborníků i za nárůstem počtu nových případů, které se objevují zejména mezi mladými ve věku 16 až 29 let. Premiér na tiskové konferenci zopakoval, že se v současnosti nákaza mezi mladými opravdu šíří,“ tvrdí Blesk.

„Určitě, to je úkol klinické skupiny, aby na základě zkušeností mezinárodních organizací navrhli revakcinaci. Čekáme na vyjádření, čekáme na vyjádření doktora Romana Chlíbka, aby jasně řekl, kdy a jestli vůbec a kdo bude znovu očkován a jakou vakcínou,“ odpověděl na dotaz ohledně třetí dávky. To by dle něj mělo být jedním z nejdůležitějších témat.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články