GLOSA: Z ankety na úrovni se stala estráda. Český slavík nepřekvapil

od Veronika Holcová
3 minuty čtení
sokol_hama
Zdroj: Profimedia

V roce 1962 cimrmanolog Ladislav Smoljak vymyslel anketu, která by ocenila snahy československých zpěvaček, zpěváků a kapel. Název Zlatý slavík dostala podle pouťové pískací hračky. Některé počiny české pop music je celkem příhodně možné přirovnat k pouťové estrádě stejně jako i samotné vyhlašování ankety, dnes již známé pod názvem Český slavík.

Tento text je komentářem autora.

Galavečer plný hudebníků, ale o hudbě to není, jasný pane. Už dávno ne. Oceňovaní hudebníci se napříč generacemi udílení cen Český slavík moc nemění, nehledě na to, jaký je jejich současný přínos populární hudební scéně. Což, řekněme si narovinu, není právě podstatou udílení oněch ptačích cen?

O tom svědčí i rádoby hudební vystoupení moderátorské trojice Háma–Pergnerová–Sokol. Svým zařazením by se číslo, které napsal Ondřej Gregor Brzobohatý, spíše hodilo do silvestrovských celovečerních programů plných třeskutě humorných skečů pod vedením Vladimíra Menšíka nebo do Televarieté a i zde by smutně pokulhávalo.

Věrný Vémola? Teď tu o Karkulce

Večer moderátoři začali slovy „bude to upřímný večer“ a okamžitě se začali trefovat do slavných hostů ve Foru Karlín a připomínat jejich přešlapy. Upozornili na to, že Marek Ztracený začal končit, Krajčovi si koupili kostel a jiné. V současném světě se zkrátka za upřímnost dají schovat i vulgarismy prosenené v přímém přenosu hlavního vysílacího času komerční televize.

Jedna poznámka ale nenechala diváky chladnými: „Úžasná věc je, že Karlos Vémola si opravdu vzal svou Lelu a nádherné na tom je, že jí opravdu byl věrný po celou dobu obřadu. To je prostě super,“ pronesla Tereza Pergnerová.

Mnohé možná šokovala délka časového úseku, po který dle slov moderátorky byl Terminátor své ženě věrný. Je to pochopitelné, vždyť svatební obřad může trvat i dobrých 90 minut, a to je v případě známého záletníka spíše nepravděpodobné. Ovšem někdy se obřad vejde do 20 minut a tam by se o věrnosti během obřadu spekulovat dalo.

Tereza na vlně atmosféry

Lidé ale Tereze na sociálních sítích připomněli, že se jednalo o nevhodný žert zejména vůči bojovníkově ženě Lele. Pergnerová na tyto komentáře pokorně odpověděla:

„Trefovalo se do mě, do spousty lidí s lehkým nadhledem, ale v jednom případě nad tím přemýšlím. To se týká mé poznámky, hloupého žertu, že byl Karlos Vémola své ženě věrný jen po dobu svatebního obřadu. Teď nad tím přemýšlím, nemyslela jsem to zle. Přehodnocuju, dneska bych to škrtla,“ prohlásila na svém instagramu v komentářích k fotce z 9. listopadu Tereza Pergnerová. Po odvysílaném galavečeru se na ni totiž strhla vlna kritiky.

„Chtěla bych se omluvit Lele a vlastně i Karlosovi, mohla jsem si to odpustit, možná jsem se nechala strhnout atmosférou. Mělo mě něco zarazit. Je mi to moc líto. Já si Karlose vážím a vlastně jsem počítala s tím, že to přijme jako lehkost, nadhled. Teď mě to mrzí. Je mi to líto. Teď bych tento vtip škrtla,“ dodala moderátorka.

Dykova apelace

Stříbrný slavík Vojtěch Dyk se ve své děkovné řeči zamyslel: „V dřívějších letech jsem hodně vydával desky a koncertoval a moc jsem se tady v té anketě neumisťoval. A za poslední rok či dva jsem nevydal žádnou desku, koncertů jsem měl minimum a stvořil jednu jedinou píseň, a hned mi to vyneslo druhé místo. Takže si říkám, co si z toho mám vzít? Že mám ještě ubrat?“

Dále dodal, že bude pokračovat v nicnedělání a ignoraci sociálních sítí. Třeba mu to v příští anketě přinese slavíka hned zlatého. Třetí místo obsadil Richard Krajčo, který ve své již druhé děkovné řeči večera zmínil, v jak nelehké době se nyní svět nachází a že lidé jsou na sebe v poslední době hrubiánští. Snad jako by svou řečí vyfoukl možný text další písničky Marka Ztraceného.

Tak třeba opět za rok si připomeneme tuto zkostnatělou anketu plnou nejapných žertů a narážek z řad moderátorů, kteří si prostě nemohou pomoci a musí zpívat, a dále promenádu předbíhání v tom, kdo má kdy poslední nebo jediný koncert v obrovské hale, či na jejich poměry možná až bídná vystoupení životem znaveného Jiřího Korna nebo Davida Kollera bez hlasu, evidentně po výkonu v oné vyprodané megahale.

Zdroj: Přímý přenos ankety Český slavík, Instagram, YouTube

Autor: Veronika HolcováSouvisející články