Proběhl jubilejní 60. ročník ankety Český slavík. Na jevišti se objevili staří známí

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
bila_ztraceny
Zdroj: Profimedia

Anketu, která by ocenila snahy československých zpěvaček, zpěváků a kapel začal organizovat týdeník Mladý svět od roku 1962. Během své šedesátileté historie se stala jednou z nejprestižnějších akcí české hudební populární scény.

Galavečer ankety Český slavík se konal 12. listopadu ve Forum Karlín, večerem provázeli Tereza Pergnerová, Aleš Háma a Ondřej Sokol. Sokol akci moderoval dokonce již počtvrté.

Zpěvačka roku

Hned v první kategorii se od loňského roku změnilo jen jediné. Loňská vítězka Ewa Farna poslušně vrátila štafetu Lucii Bílé a letos se umístila na druhém místě. Bronzového slavíka si stejně jako loni odnesla Eva Burešová.

Lucie Bílá letos svou slavičí sbírku rozšířila o jedenadvacátou cenu a s celkovými 71 519 hlasy se stala také absolutní slavicí, tedy umělkyní, která letos získala nejvíce diváckých hlasů ze všech oceněných. V porovnání s loňským vítězem této kategorie Markem Ztraceným s celkovými 48 408 hlasy to vypadá, že popularita oblíbené ankety mezi lidmi opět stoupá.

Skupina Roku

Kapela Kryštof převzala bronzového slavíka, Mirai stříbrného a kapela Kabát sošku zlatou. Ani zde oproti výsledkům z roku 2021 nenastala změna ve jménech oceněných, pouze v jejich umístění. Skupina Kabát přebírala své celkem již 18. ocenění v této anketě během vyprodaného koncertu v Liberci.

Hip hop & rap

Tato kategorie je jedinou, která po letošním hlasování zaznamenala větší změny. Bronzového slavíka hlasující udělili rapperu Marpovi, druhý skončil Calin, český zpěvák R&B a rapper s moldavskými kořeny, který byl zároveň oceněn jako objev roku. Zlatou sošku si ve výše uvedené kategorii odneslo ATMO music, které letos slaví 10 let na scéně.

Zpěvák roku

To už je pryč a ty víš, že vstoupíme podruhý do stejný řeky, zpívá Miroslav Slodičák neboli Marek Ztracený ve své písni Originál, kterou posluchači rádia Impuls zvolili za nejoblíbenější. I hlasující v kategorii zpěvák roku vstoupili podruhé do stejné řeky, když Ztraceného opět zvolili zlatým slavíkem stejně jako v roce 2021.

Kariéra Marka Ztraceného v poslední době zažívá zmrtvýchvstání. Zpěvák vyprodává největší koncertní haly v Česku s tím, že přerušuje kariéru a jedná se o rozlučkové koncerty. Trend, který začal Leoš Mareš svým Jediným koncertem v životě v roce 2017, zdá se, funguje. Ztracený se totiž rozloučí celkem třikrát v beznadějně vyprodaném stadionu Eden.

Stříbrnou sošku v kategorii zpěvák roku si odnesl Vojtěch Dyk, třetí místo obsadil Richard Krajčo, který si tak odnesl v daný večer cenu již druhou.

Novinkou letošního ročníku bylo otevření síně slávy české pop music a slavnostní uvedení prvního čestného hosta Jiřího Suchého. Cenu mu předala Jitka Molavcová a Suchý poctu okomentoval vtipem sobě vlastním: „Jestli se cítím jako legenda? Dopracoval jsem se k tomu, že se říká už je tady zase ten starej legenda.“

Během večera nebyla nouze o hudební vystoupení. Mezi ty velmi povedené patřil výstup Moniky Absolonové, která zpívala píseň Rybičko zlatá, přeju si na poctu nedávno zesnulé Haně Zagorové. Její provedení dané písně bylo velmi silným zážitkem večera. Diváky neoceněná zpěvačka se interpretace písně zhostila s velkou něhou a pokorou. Za zmínku stojí i fantastické vystoupení Ewy Farne či Vojty Dyka na samém závěru programu.

Zdroj: TV Nova, Přímý přenos ankety Český slavík, Twitter, CNN Prima News

Autor: Veronika HolcováSouvisející články