Transgender režisérka Daniela Špinar měla psychické problémy a myslela si, že je gay. Teď už se cítí přirozeně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Daniela Spinar
Zdroj: Show Jana Krause

Do své funkce divadelní režisérky a někdejší šéfky činohry Národního divadla nastupovala Daniela Špinar ještě jako muž. Dlouhé roky žila s tím, že je homosexuál. Nyní se ale už prezentuje jako heterosexuální žena. Daniela prochází tranzicí a poměrně otevřeně o ní mluví s veřejností.

Daniela Špinar věděla, že ji více přitahují muži. Až po čtyřicítce si ale uvědomila, že se ve skutečnosti cítí být ženou. Proto se rozhodla pro tranzici.

Už od dětství měla spíše holčičí zájmy

Jako malá si prý Daniela vždy rozuměla více se sestrou než s bratrem. „Raději jsem vařila, vyšívala, zpívala a malovala princezny a šila šatičky. Nikdy mě nebavily žádné klučičí věci. Míč jsem měla v ruce jen z donucení,“ popisuje.

Pro Danielu nebylo nikdy jednoduché to, čím si procházela. Narodila se totiž silně věřícím rodičům.

„Uzavřeli jsme se v té církvi a tam jsme měli takový svůj komunitní svět, kde jsme v 80. letech utíkali od té reality,“ svěřila se v pořadu 13. komnata.

Už na škole měla Daniela problémy s ostatními dětmi. „Byla jsem holčičí dítě. Ale začali mě nazývat buzerantem. Já jsem ani nevěděla, co to znamená. Na škole jsem zjišťovala, že jestli mám přežít, musím se lidem vyhýbat a dělat někoho jiného, než jsem. Začala jsem nasávat, splývat a snažila jsem se být nejlepší verzí toho, co ode mě okolí očekává,“ řekla také v pořadu.

Nesoulad se začíná zmenšovat

Daniela se dnes konečně cítí šťastná. Dlouhé roky netušila, kým vlastně je, měla psychické problémy a vyrovnávala se se stresem jen velmi těžko. Teď ale ví, čím problémy byly způsobeny.

„Jsem šťastná, že o sobě můžu prohlásit, že jsem první žena, která vedla Činohru Národního divadla. Hormony mi způsobují vnitřní klid a nesoulad se začíná zmenšovat a cítím se přirozeně a uvnitř šťastně. Hormony chci brát tři roky, potom přijde fáze, kdy můžete tělo různě upravovat,“ dodává.

Zdroj: OnlyU, 13. komnata Daniely Špinar, iDNES, Blesk, Super

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články