Děti zůstaly doma nezákonně. Nejvyšší státní soud promluvil o diktátorském chování ministerstva zdravotnictví

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zavrena skola
Zdroj: Shutterstock

Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně uznal, že plošné omezení výuky na středních školách bylo nezákonné. Zabýval se tím na podnět jedné studentky střední školy. Opatření ministerstva zdravotnictví bylo účinné pouze jeden týden, následně vydalo obdobné. Informoval o tom na svém webu.

NSS tak mohl jen sdělit, že nová opatření jsou sice v rozporu se zákonem, ale už je nemohl zrušit. O svém rozhodnutí informoval na svém webu. Připsal také, že ministerstvo zdravotnictví neuvedlo důvody, proč plošně omezilo vzdělávání.

Střední, základní i mateřské školy se regulují podle zákona o ochraně veřejného zdraví

Zákon o ochraně veřejného zdraví je ale určený k protiepidemickým opatřením, které se dotýkají ohnisek nákazy. S plošnými opatřeními by neměl mít nic společného. V krajních případech by podle soudu mohla být za jedno ohnisko považována celá Česká republika, soud by ale potřeboval pořádné důvody.

„V odůvodnění opatření je však k epidemické situaci v době vydání opatření pouze lakonicky bez bližšího upřesnění hovořeno o vysokých číslech nakažených a hospitalizovaných osob. Takové odůvodnění je samo o sobě těžko akceptovatelné, pokud navíc v dané době počty nakažených výrazně klesaly,“ řekl pro CNN Prima NEWS předseda soudu Michal Mazanec.

nejvyssi spravni soud

Zdroj: Marie Stránská / MAFRA / Profimedia

Kromě toho se v rámci opatření mluvilo o celkovém zlepšení situace ohledně koronaviru. V některých krajích měla být obnovena výuka na základních školách. „V takové situaci je třeba trvat na tom, aby ministerstvo zdravotnictví jasně odůvodnilo, proč přesto považuje celé Česko za ohnisko nákazy a plošně reguluje provoz středních škol,“ vysvětlil Mazanec.

Ministerstvo nejedná podle zákona a je za hranicemi svých kompetencí

NSS vyjádřil nesouhlas s tím, jak ministerstvo zdravotnictví využívá své kompetence a vydává plošná opatření pouze z preventivních důvodů. Česká republika je demokratický stát a není možné, aby se ministr zdravotnictví, i když to myslí s občany naší země dobře, stal někým, kdo tu bude vládnout. Omezování nejen lidské svobody, ale také chování není v souladu se zákonem a NSS se proti tomu ohradil.

Soudu se ale nelíbí také nedostatečné důvody, proč vlastně ministerstvo taková opatření zavedlo a co je jejich účelem. Ministr Adam Vojtěch, který se do funkce před několika týdny vrátil, zahájil audit, který by měl prověřit, jak se veškerá opatření proti šíření koronaviru ujala.

Nejvyšší správní soud označil za nezákonná již několik opatření, pár jich musel dokonce zrušit. Vypadá to, že samo ministerstvo zdravotnictví občas neví, co si může k občanům dovolit. V posledních týdnech ale můžeme vidět, že na opatření mnoho z nich nedbá, venku se ochrana úst nosí už minimálně, lidé přišli i na způsob, jak se posadit na zahrádky restaurací, aniž by měli test.

Zdroj: Nssoud.cz, ČTK

Autor: Raina Tomanová



Související články