Nejdříve by nám za očkování zaplatili, pak by nás hnali povinně. Tito lidé už neví, co vymýšlet

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vakcinace
Zdroj: Shutterstock

Pokud máte v rodině nebo mezi kamarády někoho, kdo se ještě nenechal naočkovat, a máte pocit, že by naočkovaný být měl, zbystřete. Motivací k dlouhému přemlouvání vašeho známého či člena rodiny vám může být finanční odměna. O této zprávě informoval server iDNES.cz.

Nápady na obdržení finanční odměny za to, že přemluvíte známého nebo člena rodiny k tomu, aby se nechal naočkovat, zazněly od odborníků, kteří očkování dlouhodobě propagují.

Finanční motivace

„Pokud by lidé k očkování přišli a dostali by pět sen korun na ruku, tak si myslím, že by si to hodně z nich rozmyslelo. Nebo že přivedou svého dědečka, ale to už jsou technické detaily,“ uvedl imunolog Václav Hořejší pro iDNES.cz.

Nepatří však mezi jediné odborníky, kteří zastávají tuto myšlenku. Podobný názor má například i epidemiolog Petr Smejkal. Ten nedávno v České televizi uvedl: „Máme stále dost nenaočkovaných seniorů, pro řadu z nich není snadné se k očkování registrovat nebo dostavit.“

Dodal také, že si umí představit, že by někdo mohl dostat odměnu za to, kdyby nenaočkovaného seniora našel a přivedl ho do očkovacího centra. Zatím se jedná o předběžné nápady, otázkou však zůstává, zda by nevznikl nový byznys, ve kterém by lidé slídili po nenaočkovaných jedincích.

Bude očkování povinné?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že debata ohledně motivace k očkování se již vede. S postupným otevíráním možností pro stále mladší ročníky ochabuje o očkování zájem. Největší zájem mají ti, kteří chtějí cestovat do zahraničí. Většina Čechů se však letos hodlá rekreovat spíše v tuzemsku.

Jedním z důvodů, proč se lidé nechtějí nechat naočkovat, je informace o tom, že se budou naočkovaní lidé muset příští rok nechat znovu přeočkovat. Lidé říkají, že si raději počkají na silnější vakcínu.

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha máme stále koho očkovat. Podle něj možná začne být konec července obdobím, kdy bude zapotřebí popřemýšlet nad změnou očkovací strategie.

Jednou cestou, jak docílit vysoké kolektivní imunity, je očkování udělat povinným. To by však narušovalo základní lidská práva. Někteří politici doufají, že očkování bude povinné i u nás, a nechávají se k tomu inspirovat v zemích, jako je Čína nebo Rusko. Tam už je totiž očkování v určitých odvětvích a městech povinné.

Zdroj: iDNES.cz

Autor: František OlšaSouvisející články