Zákaz prodeje v neděli i nošení plavek na veřejnosti. Turisté by si na nová pravidla v Chorvatsku měli dát pozor

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

Pokud se letos chystáte na dovolenou do Chorvatska, měly byste si předem nastudovat tamní zákony. Ty se totiž v mnoha ohledech v současné době mění a ovlivní i české turisty. Tak například v obchodech už si během neděle nenakoupíte, protože budou uzavřené. A za nošení bikin mimo pláž můžete schytat i vysokou pokutu.

Od 1. července by měl v Chorvatsku platit zákaz prodeje v neděli a ve svátky. V současné době zákon čeká na schválení parlamentem, píše server Aktuálně.

Řada obchodů bude mít výjimku

Podle chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče má nové opatření přispět lepším právům pro pracující, zároveň ale také  zlepšit rodinný život. Valná většina obchodů bude moci mít otevřeno 16 nedělí v roce, prodejny si budou moci vybrat, které to budou.

Výjimku z nového zákona budou mít obchody umístěné na vlakových či autobusových nádražích, na letištích, v přístavech a lodích, na čerpacích stanicích, v kempech, nemocnicích, hotelech a v kulturních institucích.

Stejně tak trhy budou v neděli otevřené. Co se týče trafik, i ty budou omezeny a otevřeno budou mít pouze během dopoledne.

Pokuta za alkohol i za plavky

Již loni v srpnu Chorvatsko přijalo novelu zákona, podle které může být pokutován každý, kdo na veřejných prostranstvích pije alkohol, píše CNN Prima NEWS.

Kromě toho je také zakázáno se mimo vyznačená místa pohybovat v plavkách či ve spodním prádle. Podle chorvatského webu 24sata je pokuta stanovena na výši okolo 150 eur, v přepočtu tedy asi 3500 korun.

Na sociálních sítích vyvolal příspěvek rozruch a někteří Chorvaté nerozumí tomu, v čem je problém. „Příště můžete rovnou zavřít hranice. Stejně nikdo nedorazí,“ myslí si například uživatel Dean.

„Takže projít se z hotelu na pláž jen v plavkách může být v mnoha případech trestáno pokutou? To mi přijde jako naprostý nesmysl,“ uvádí Jozo.

Čechům nejspíš ale nezbývá, než si dát na novinky pozor. Pokud tedy nechtějí mít letošní dovolenou pořádně prodraženou.

Zdroj: Aktuálně, 24sata, CNN Prima NEWS, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články