Smrt královny Alžběty zasáhla i české politiky. Vzorem byla pro nejednoho z nich

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kralovna alzbeta II
Zdroj: Profimedia

Královna Alžběta II. byla velkou osobností nejen pro Británii. Vládla zemi dlouhých 70 let. 8. 9. 2022 šokovala celý svět chmurná zpráva: ve svých 96 letech hlava Spojeného království zemřela. Smutná novina zasáhla i řadu českých politiků, pro které byla vládkyně velkým vzorem.

Podle britské premiérky Liz Truss, kterou ještě toto úterý královna osobně na její novou pozici jmenovala, byla Alžběta skálou, která se stala pevným základem pro vybudování moderní Británie. Stejně to vidí i francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Její výsost královna Alžběta II. ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa po více než sedmdesát let. Pamatuji si ji jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala stopu na své zemi a na svém století,“ napsal Macron na twitteru.

„Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti,“ cituje iDNES amerického prezidenta Joe Bidena. „Jménem ukrajinského lidu vyjadřuji upřímnou soustrast královské rodině, celému Spojenému království a Commonwealthu,“ přidal svou kondolenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Její smrt se dotkla českých politiků

Kromě řady zahraničních politiků se ke smrti britské panovnice vyjadřují i zástupci České republiky. I u nás byla Alžběta vzorem v mnoha ohledech. „Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,“ uvedl přes mluvčího podle serveru Novinky prezident Miloš Zeman.

„Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů,“ reagoval na smutné zprávy premiér Petr Fiala. K jeho slovům se přidal ministr zahraničí Jan Lipavský: „Odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství. Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu.“

Bez povšimnutí situaci nenechala ani Markéta Pekarová Adamová, podle které navždy zůstane Alžběta II. v srdci všech  Britů, ale i mnoha Čechů jako symbol pokory, oddanosti a stability.

Den na který nikdy nezapomeneme

Podle ministra vnitra Víta Rakušana bude den, kdy zemřela královna Alžběta datem, na které nikdy nezapomeneme. „Dnes bude jeden z těch dnů, kdy si budeme pamatovat, kde jsme byli, co jsme dělali, když jsme se tu zprávu dozvěděli. Královna Alžběta II. byla nositelkou noblesy, elegance, symbolem poválečné Británie a jejích nejlepších tradic,“ napsal na sociální síti.

Zprávu o úmrtí královny sdíleli na sociálních sítích tisíce uživatelů. Její smrt tak zasáhla širokou společnost nejen ve Velké Británii, ale i v dalších zemích včetně České republiky.

Mezi všechno to truchlení se pokusil přidat nějaké milé a pozitivní vzpomínky pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten sdílel na twitteru fotku ze dne, kdy Alžběta navštívila Českou republiku.

S Alžbětou se rozloučila pár větami řada českých politiků a osobností, o některých z nich informoval i server Seznam Zprávy. K dalším lidem, kteří se rozhodli alespoň tímto způsobem vzdát velké osobnosti hold, patří například Pavel Fischer, Martin Kupka, Jana Černochová, Václav Klaus, Andrej Babiš a mnoho dalších.

Zdroj: BBC, Novinky, Seznam Zprávy, iDNES, Přehledně24, Twitter Emmanuel Macron, Twitter Petr Fiala, Twitter Zdeněk Hřib

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články