Novou premiérkou Británie se stala Liz Truss. Slibuje, že udělá velké kroky k pomoci lidem i celé zemi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
liz truss
Zdroj: Profimedia

Po Borisi Johnsonovi má Velká Británie nového premiéra, konkrétněji tedy premiérku. Liz Truss se včera oficiálně stala třetí ženou, která v zemi tuto pozici získala. Ministryně zahraničí se do čela vlády dostala poté, co porazila Rishiho Sunaka, bývalého ministra financí.

Celým jménem Mary Elizabeth Truss se narodila 26. července 1975. Kromě ministryně zahraničí byla také ministryní pro ženy a rovnost od roku 2019. Od roku 2010 byla členkou britského parlamentu. V bývalých vládách pod vedením Davida Camerona i Theresy May působila na řadě pozic.

Jak informuje deník The Washington Post, Truss se nedostala na pozici premiérky v rámci všeobecných voleb, ale poté, co ji vybral parlamentní konzervativní Výbor 1922, který mezi finální dvojicí hlasoval. Celkově se na hlasování podílelo přes 170 tisíc osob.

Pro Liz Truss nakonec hlasovalo přes 80 tisíc osob, pro Sunaka zhruba přes 60 tisíc. Zbytek členů Výboru se zdržel hlasování. Podle BBC ztratil Rishi Sunak důvěru poté, co po rezignaci Borise Johnsona z vlády opustil svou pozici ministra financí, protože odmítal zůstat v nestabilní vládě.

Děkuji za důvěru

Truss se ke svému zvolení premiérkou vyjádřila i na sociální síti twitter, kde zveřejnila poděkování a slíbila, že se postará o ekonomickou stabilitu země. Cení si toho, že ji Britové svěřili svou důvěru a nehodlá je podle svých slov zklamat i proto, že mnoho žen se na tuto pozici obecně ani ve světě nedostalo.

„Je mi ctí, že jsem byla zvolena premiérkou Británie, a zároveň také lídrem konzervativní strany. Děkuji vám, že jste mi svěřili důvěru, abych mohla vést naši zemi a sloužit jí podle svého nejlepšího vědomí. Chystám se podniknout odvážné kroky, abychom se dostali přes těžké časy a zlepšili ekonomiku Spojeného království,“ napsala premiérka.

Strach o ekonomiku země

Nejvýraznějším rozdílem mezi Sunakem a Truss byl jejich názor na daně. Zatímco Sunak je mínil zvyšovat, nová premiérka už před svým zvolením avizovala snižování daní a snahu pomoci lidem. Jenomže to může mít podle deníku The Guardian velmi negativní vliv na celkovou stabilitu země.

„Kromě války na Ukrajině a důsledků Brexitu nový premiér zdědí širokou škálu ekonomických a politických problémů,“ psal deník ještě před zvolením Truss. Britská národní banka podle něj předpovídá, že Anglie bude trpět vleklou recesí, která začne již v říjnu. Inflace totiž dosahuje už více než 13 % a odborníci předpovídají až 15 %.

Zda snížení daní pomůže, to je sporná otázka, na kterou se odpověď ukáže až časem. Řada lidí si možná Truss pro její slova i činy oblíbí, jaký to bude mít vliv na celkovou ekonomiku, není jasné. Premiérka nicméně slíbila, že udělá maximum pro dobro jak všech lidí, tak i Spojeného království celkově.

Zdroj: The Washington Post, The Guardian, BBC, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články