Truss a Sunak se utkali v debatě na téma daně. Kandidáti na britského premiéra mají velmi rozdílné názory

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
liz truss
Zdroj: Profimedia

Posledními dvěma kandidáty na premiéra se ve Velké Británii po vypadnutí Penny Mordaunt stali Rishi Sunak a Liz Truss. Ti se v pondělí střetli v televizní debatě týkající se daní a veřejných výdajů. Oba ukázali, že o premiérské křeslo opravdu stojí a jeden druhého v debatě nešetřili.

Současná ministryně zahraničí Liz Truss bývalému ministru financí Rishi Sunakovi například vyčetla, že jeho důraz na vyrovnání dluhu přivede britskou ekonomiku k recesi. „Zničit ekonomiku jen proto, aby se rychleji splatil dluh, by byla obrovská chyba,“ citoval její slova server BBC.

Sunak ale naopak zkritizoval plány na snížení daní, se kterými přišla jeho oponentka. Označil je za příval energie, po kterém ale zemi zase velmi rychle vyhládne. Její nápady a slova označil za šílenosti, které Británii finančně zničí.

Souboj o daně

Právě téma daní je jedním, na kterém se kandidáti neshodnou a které bude v konečném důsledku hodně rozhodovat o tom, kdo se na post premiéra dostane. Sunak totiž zvýšil daňové zatížení země nejvíce od 50. let minulého století.

Naopak jeho oponentka slíbila, že daně sníží. Dlouhodobě se proti vysokým číslům v tomto ohledu snaží bojovat, podle Sunaka je to ale v současné situaci nemyslitelné. Ať už totiž nakonec v Downing Street zasedne kdokoli, bude jeho situace velmi náročná.

Inflace v Británii spěje k 11 procentům, i to byl podle webu The Guardian jeden z důvodů, proč mnoho odborníků doporučovalo, aby Johnson ve své funkci nekončil. Druhým je válka na Ukrajině, během které jsou tak velké politické změny v jakékoli zemi velkou komplikací.

Truss navazuje na Johnsona, Sunak kritizuje

Rishi Sunak tento měsíc rezignoval ze své funkce ve vládě, protože nechtěl být součástí kabinetu, který vede Johnson. Po událostech poslední doby s ním a s vládou zmítanou skandály nechtěl mít nic společného.

Nesouhlasí tak samozřejmě i s některými kroky, které Johnson podnikal. Naopak Liz Truss souhlasí s názorem, že stát by měl utrácet. To se Sunakovi nelíbí: „Někdo si opravdu myslí, že je rozumné půjčovat si ve velkém desítky miliard liber a dál přiživovat inflaci?“ zeptal se.

Truss však varování odmítla s tím, že její oponent pouze šíří strach, což není právě vhodná strategie, jak ji porazit. Kandidáti se teď budou ucházet o přízeň členské základny Konzervativní strany napříč celou Británií. Přes 200 tisíc politiků rozhodne o tom, kdo nakonec v úřadu zasedne.

Zdroj: BBC, The Guardian, Independent, Telegraph, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články