Novým premiérem Velké Británie bude Liz Truss, nebo Rishi Sunak. Penny Mordaunt vypadla při včerejším hlasování

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rishi sunak
Zdroj: Profimedia

Příštím lídrem Konzervativní strany ve Velké Británii a zároveň také premiérem země se po odchodu Borise Johnsona stane od září buď Rishi Sunak, nebo Liz Truss. Při včerejším hlasování z kandidátů vypadla náměstkyně ministryně obchodu a někdejší ministryně obrany Penny Mordaunt.

Bývalý ministr Rishi Sunak obdržel podle informací zahraničního webu BBC v hlasování nejvíce hlasů, a to celkem 137. Současná ministryně zahraničí Liz Truss byla podpořena 113 konzervativci. Jaké bude jméno nového britského premiéra, se rozhodne až 5. září.

O tom, koho by měli ve vládě raději, bude rozhodovat celkově zhruba 20 tisíc členů Konzervativní strany. Truss se nechala podle The Guardian dokonce slyšet, že se na kandidátskou debatu těší. „Nemohu se dočkat, až objasním, proč bych právě já měla stát v čele,“ prohlásila.

Nový důvěryhodný lídr

Do 5. září zůstává ve funkci Boris Johnson. Ten končí své působení na postu premiéra na základě několika skandálů, které se kolem něho v poslední době objevily. Poté, co dostal pokutu za účast na koronavirových večírcích, přestali lidé straně konzervativců věřit.

Hlasováním o nedůvěře sice prošel s pozitivním výsledkem, nakonec ale přece jen ze své funkce odchází a strana si teď musí zvolit nového, důvěryhodného lídra, který povede nejen ji, ale zároveň i celou zemi jakožto premiér. Oba noví kandidáti už představili své myšlenky v médiích.

Odvážné plány

„Mám odvážný ekonomický plán, který zahrnuje snížení daní, ekonomický růst a rozvoj potenciálu každého člověka v našem Spojeném království,“ svěřila se médiím Truss. Její oponent v posledních letech daně naopak zvýšil a z její strany je to tak i krok, kterým proti němu chce bojovat.

Sunak v pozici ministra dostal daně téměř na nejvyšší úroveň od 50. let minulého století. Ten pouze poděkoval konzervativcům za podporu a řekl, že bude pracovat ve dne v noci, aby se mu podařilo překonat problematickou dobu, ve které jakožto nový premiér možná nastoupí.

„Politika není jednoduchá. Může to být rozdělující a obtížné prostředí. Musíme teď všichni spolupracovat, abychom sjednotili naši stranu a zaměřili se na práci, kterou je třeba udělat,“ řekla o situaci vyloučená Mordaunt. Upozornila, že inflace nyní činí v Británii 11 % a zároveň je tu také situace s válkou na Ukrajině, nový premiér to tak nebude mít vůbec snadné.

Zatímco noví kandidáti se pokoušeli od začátku brát situaci vážně, Johnson během posledního proslovu dokázal, že se snaží své chyby odčinit hloupým humorem. „Pomohl jsem dostat tuto zemi skrz pandemii. Pomohl jsem zachránit jinou zemi před barbarstvím. Mise z většiny splněna. Všem tu děkuji a hasta la vista, baby!“ prohlásil.

Zdroj: BBC, The Guardian, Vogue, ABC NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články