Za pořádání nezákonných večírků dostal Boris Johnson jen pokutu. Opozice však žádá rezignaci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Za pořádání večírků v Downing Street, které proběhly během koronavirové uzávěry v letech 2020 a 2021, dostane pokutu i britský premiér Boris Johnson. Společně s ním zaplatí také jeho ministr financí Rishi Sunak a dalších zhruba 30 lidí. Veřejnost o tom informoval britský deník The Guardian.

Koronavirový lockdown je sice už pryč a pravděpodobně by se neměl ani vrátit, v mnoha zemích ale lidé jeho následky stále ještě pociťují. V souvislosti s nedodržováním pravidel ohledně scházení se ve větších skupinách lidí rozdala policie v Británii podle ČTK do konce března 20 trestů. Dalších 30, mezi kterými je i Johnson, bylo oznámeno v dubnu.

Jak vysokou částku Johnson musí zaplatit, není přesně jasné, britská opozice má ale s premiérem problém a chtěla by po této aféře hlasovat o nedůvěře vládě. Celkově policie vyšetřuje 12 večírků, které se odehrály v premiérově sídle, sám Johnson většinu z nich navštívil.

Rezignovat nehodlá

„Pokutu jsem zaplatil a znovu nabízím svou plnou odpovědnost,“ vyjádřil se v úterý britský premiér. Uvedl ale také, že chce dokončit svou vládu a rozhodně se nechystá rezignovat. „Věřím, že moje práce je přenést se přes to a pokračovat v pomoci lidem a této práci,“ cituje jeho slova server iRozhlas.

„Premiér a ministr financí obdrželi v úterý oznámení od metropolitní policie, že jim plánuje udělit blokovou pokutu,“ uvedl tiskový mluvčí britské vlády. Podle řady britských politiků to ale není dostatečný trest. Navíc prý nelze někomu takovému ve vládě důvěřovat.

„Boris Johnson a Rishi Sunak porušili zákon a opakovaně lhali britské veřejnosti,“ řekl podle Britských listů k celé věci předseda labouristů Keir Starmer, který trvá na tom, aby premiér rezignoval. V jeho slovech ho podporuje také skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

„Boris Johnson musí odstoupit. Porušil zákon a opakovaně o tom lhal parlamentu. Základní hodnoty integrity a slušnosti – nezbytné pro řádné fungování každé parlamentní demokracie – vyžadují, aby odešel. A měl by s sebou vzít i svého nedotknutelného ministra financí,“ uvedla.

Není vhodná změna

Ačkoli řada britských politiků souhlasí s tím, že by měl Johnson ve vládě skončit, někteří z nich se podle Britských listů domnívají, že vhledem k situaci na Ukrajině není vhodná doba pro změnu vlády. Kvůli celkové nestabilitě světové ekonomie by mohlo střídání premiérů zkomplikovat situaci.

Podpis pro vyslovení nedůvěry složilo podle předpokladů asi 20 až 30 poslanců. Aby ale musel Johnson odstoupit, bylo by zapotřebí podpisů 54. Prozatím to tak vypadá, že je jeho křeslo stále bezpečné. Svou reputaci si nicméně zničil jak mezi politiky, tak i na veřejnosti.

Zdroj: iDNES, Britské listy, Přehledně24, iRozhlas, The Guardian, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články