Nečekaná návštěva Borise Johnsona na Ukrajině: V Kyjevě osobně slíbil Zelenskému další vojenskou podporu i sankce pro Rusko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Kvůli válce na Ukrajině se politici jednotlivých zemí setkávají častěji, než je obvyklé. V sobotu dorazil na osobní jednání s prezidentem země Volodymyrem Zelenským i britský premiér Boris Jonhson. Video ze setkání Johnson sdílel také na svém twitteru. Ještě předtím se Zelenskyj setkal také s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem.

Jedna věc je podpora Ukrajiny pomocí slov, jiná jsou ale skutečné činy. Ačkoli je situace na Ukrajině nebezpečná, řada politiků ze zahraničí přesto do Kyjeva ze Zelenským jezdí osobně. Nejen proto, aby s ním mohli osobně jednat, ale také proto, aby ukázali svou solidaritu.

Už v březnu takto navštívil Kyjev i český premiér Petr Fiala. Boris Johnson dorazil v sobotu odpoledne a osobně Ukrajině přislíbil další vojenskou pomoc a další zpřísnění hospodářských sankcí vůči Rusku, napsalo BBC.

Bohatých návštěv se dočkala Ukrajina také v pátek, kdy do země dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger.

Zelenskyj podporu oceňuje

Prezident Ukrajiny se už od začátku války projevuje jako statečný muž, který drží svou pozici a neutíká, dokazuje, že je skvělým lídrem. Stejně tak ale chválí i zástupce ostatních zemí, kteří riskují a na Ukrajinu mu jezdí vyjádřit solidaritu a řešit s ním náročnou situaci.

„Dnes jsem se v Kyjevě sešel se svým přítelem, prezidentem Volodymyrem Zelenským, abych ukázal naši neochvějnou podporu ukrajinskému lidu,“ řekl ke své cestě do Kyjeva britský premiér. „Je to skvělý signál, že lídři evropských států sem začali jezdit a nepodporují nás jen slovy,“ vyjádřil se prezident Ukrajiny.

Johnson během setkání slíbil Ukrajině, že Británie zemi pošle 120 obrněných vozidel a protilodní raketové systémy a také další vojenské vybavení v hodnotě 2,9 miliardy korun. Novinky pak informovaly o tom, že podle příspěvků na zahraničních serverech by měla Británie poskytnout Ukrajině také speciální obranný vzdušný systém Starsteak, protitankové střely NLAW nebo protitankový systém Javelin.

Překvapení

Zatímco o řadě politických návštěv Kyjeva se dopředu hodně mluví, nečekané rozhodnutí Borise Johnsona bylo pro mnohé překvapením a hojně se o něm hovořilo až potom, co se v zemi ukázal. „Překvapení!“ napsala na twitter ukrajinská ambasáda v Británii, když se objevily fotografie jednajících politiků.

Podle všeho bylo rozhodnutí Borise Johnsona provedeno velmi narychlo, on sám ale podle svých slov dlouho uvažoval, že je třeba Ukrajinu podpořit osobně, a vzhledem k tomu, co všechno zemi přislíbil, považoval za vhodné se dostavit a projevit zemi solidaritu.

Dá se očekávat, že po vzoru těch, kteří už tímto způsobem Ukrajině psychicky pomohli, se i zástupci mnoha dalších zemí rozhodnou jednat podobně. Pro Rusko by to podle všeho mělo být jasným signálem, že svět se ho nebojí a je ochotný se proti němu spojit.

Zdroj: BBC, iDNES, Novinky, ČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články