Boris Johnson se objevil na bujarém večírku v době covidu. Myslel si, že jde o pracovní akci

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Večírkový skandál Borise Johnsona, britského premiéra, se ještě pořád nepodařilo utišit. Mejdany přímo v jeho rezidenci už se staly ověřenou informací, nyní se ale přišlo na to, že se jednoho měl účastnit.

Johnson se nakonec k účasti sám přiznal a omluvil se. Večírek se konal 20. května 2020 a pozval na něj zaměstnance Downing Street 10. Venku se v té době mohli potkat pouze dva lidé, proto se tento případ předal dokonce policii, která ho nyní řeší.

E-mail s pozváním na skleničku vyšel Johnsona draho

„Ahoj všem, máme za sebou velmi náročné období, a tak jsme si řekli, že by bylo fajn si co nejvíc užít krásného počasí a uspořádat sociálně distancované posezení se skleničkou v zahradě na Downing Street 10. Prosím, připojte se k nám od 18 hodin a vezměte si s sebou vlastní alkohol!“ znělo v e-mailu, který dostala do rukou stanice ITV News.

Na večírku byl nejen samotný premiér, ale také jeho partnerka Carrie. Pozvánku pak obdrželo více než 100 zaměstnanců. Na zahradní slavnost po pozvání dorazilo nakonec 40 z nich, podával se nejen alkohol, ale samozřejmě také jídlo. Jelikož pozvánka přišla od tajemníka Martina Reynoldse, šlo všechno na jeho hlavu.

„Proč nás Martin navádí k masovému shromažďování v zahradách?“ ptal se jeden z pozvaných zaměstnanců, kterému se nelíbilo, že v době pandemie musí mezi tolik lidí. Podle dalších bylo neuvěřitelné, že se to opravdu stalo.

Přímo v den, kdy se večírek konal, ministr kultury Oliver Dowden upozorňoval nejen na dodržování opatření, ale například na městskou policii, která měla kontrolovat městské parky a místa, kde lidé sedávali na piknik. I v takovém případě mohli být pouze ve dvou.

Premiér si sype popel na hlavu

Premiér Johnson se dlouhé dva dny vůbec k věci nevyjadřoval. Nakonec počkal na schůzi Dolní sněmovny a tam se přiznal k tomu, že na večírku byl. Odmítl ale nařčení, že se tam šel bavit – myslel si, že se jedná o pracovní schůzku. Následně se omluvil všech přítomným, jak píše The Guardian.

„Šel jsem do zahrady 20. května po šesté hodině, abych poděkoval skupinám zaměstnanců, načež jsem se po 25 minutách vrátil do své kanceláře a pokračoval v práci,“ uvedl Johnson. „Když se na to dívám zpětně, měl jsem všem říci, ať jdou zpátky dovnitř.“ Následně ho Keir Starmer vyzval k rezignaci.

Nejedná se bohužel pouze o tuto jednu akci. Premiér je pod hledáčkem i nyní, přes Vánoce se totiž objevily informace, že se v jeho sídle pořádají oslavy, na kterých se samozřejmě porušují opatření. Nechyběl alkohol a je jisté, že tyto mejdany budou mít své následky. Porušení pravidel v lockdownu navíc může být trestané mnohem více.

Zdroj: ITV News, The Guardian

Autor: Raina TomanováSouvisející články