Boris Johnson hlasování o nedůvěře ustál. Řadu politiků ale výsledky hlasování nepřesvědčily

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Boris Johnson
Zdroj: Profimedia

Britský premiér Boris Johnson ustál hlasování o nedůvěře, které probíhalo včera v podvečerních hodinách. Když ve 21.00 místního času hlasování skončilo, Johnson si mohl oddechnout. Podpořilo ho 211 poslanců vládní Konzervativní strany, proti hlasovalo 148 politiků.

Ještě před hlasováním se řada poslanců vyjádřila, že Johnsona podpoří. Podle zahraniční agentury Reuters taková slova předem vyřklo nejméně 169 konzervativních poslanců, BBC pak uvádí číslo 141. Aby Johnson ve funkci mohl zůstat, potřeboval minimálně 180 hlasů.

Předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady médiím sdělil, že bylo celkově odevzdáno 359 hlasů, všechny lístky byly platné. Po sečtení hlasů pak Brady prohlásil, že se konzervativci shodují a mají v Johnsona důvěru. Vzhledem k poměrně vysokému počtu těch, kteří hlasovali proti němu, má ale Johnson podle zahraničních médií velké problémy.

Ztratil velký počet příznivců

Deník The Guardian například napsal, že je výsledek pro Johnsona doslova žalostný. „Ztratil podporu větší části parlamentní strany než Theresa Mayová, když hlasování o nedůvěře čelila v roce 2018,“ srovnává deník. Vzhledem ke svým činům si premiér dobře uvědomuje, v jaké situaci se nachází.

V podvečer před hlasováním totiž v neveřejném proslovu slíbil poslancům své strany, že pokud ve funkci setrvá, sníží daně, a velmi rychle navíc představí plán pro hospodářský růst. Podle agentury Reuters také vyzýval poslance, aby se neobraceli jeden proti druhému.

Ačkoli Johnson zůstává ve své funkci, řada politiků ho vnímá jinak než před časem a ztratil velkou důvěru také u voličů. Podle BBC je tak možné, že „úspěšné“ hlasování je pro premiéra jenom začátek jeho nového konce. Na kontě má totiž za poslední dobu velkou řadu škraloupů, které jen tak nevymaže.

Koronavirové večírky i prohrané volby

Nelibost vůči Johnsonovi vyvolaly především účasti na koronavirových večírcích. Ty premiér navštívil v několika případech během přísného lockdownu a porušil tím pravidla, které by jakožto člen vlády měl naopak dodržovat a jít příkladem. I kvůli tomu jeho strana prohrála v Londýně nedávné volby.

Ačkoli Johnson tvrdil, že se nic neděje, protože v dalších okresech konzervativci vyhráli, řadu politiků to nepřesvědčilo. Například lídr skotských konzervativců Douglas Ross ještě před hlasováním na svém twitteru napsal, že Johnsona nepodpoří.

Právě jeho porušování koronavirových pravidel bylo hlavním důvodem k tomuto rozhodnutí nejen u něho. Johnson sice hlasováním prošel, představa, že se 148 politiků postavilo proti němu, ale příliš příjemná není a znamená to, že ani teď nemá Johnson jakožto premiér úplně vyhráno.

Zdroj: BBC, Financial Times, Česká televize, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články