Politický konec Borise Johnsona? Britský premiér bude čelit hlasování o nedůvěře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Poslance britské konzervativní strany čeká dnes večer zásadní rozhodnutí. Budou totiž hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérovi země. Boris Johnson se se svým verdiktem setká zhruba okolo 21.00. V několika posledních měsících do života premiéra zasáhla aféra ohledně pořádání zakázaných večírků v době koronaviru, od té doby se v Británii o konci jeho politické kariéry hodně spekuluje.

V celé zemi byl nařízen přísný lockdown a zákaz shromažďování lidí, Boris Johnson se i tak účastnil několika večírků. Ačkoli se po prokázání viny omluvil a zaplatil pokutu, na voliče mělo jeho jednání velmi negativní vliv. Proto se také konzervativní strana po nedávných volbách potýkala s problémy.

Už tehdy se předpokládalo, že ve svého lídra ztratila většina politiků strany důvěru. Johnson tehdy zdůraznil, že výsledky v jenom okrese nejsou důležité, když v jiných naopak konzervativci zvítězili. Podle BBC ale jeho slova nebyla příliš přesvědčivá ani pro voliče, ani pro jeho vlastní stranu.

Ledabylé porušování zákona

Premiér je někým, kdo by měl jít příkladem. Pokud sám porušuje pravidla nastavená vládou, je něco v nepořádku. Takové jsou v současné době názory velké části Britů. O hlasování o vyslovení nedůvěry se zmínil zahraničním médiím například Jesse Norman.

Ten dostal dopis, ve kterém je k hlasování pozván. Podle jeho slov zavedl Johnson jakousi kulturu ledabylého porušování zákona, kterou on rozhodně podporovat nechce. Na druhou stranu podle informací BBC se už 16 z 22 konzervativních členů vlády vyjádřilo, že dnes budou hlasovat ve prospěch premiéra.

„Hlasování o nedůvěře se uskuteční dnes v dolní komoře Parlamentu mezi 19:00 a 21:00,“ ohlásil médiím předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady. Johnson bude z funkce odvolán, pokud mu nedůvěru vysloví minimálně 180 poslanců.

Nevhodná doba

„Distribucí (koronavirových) vakcín i naší odpovědí na ruskou agresi náš premiér prokázal silné vedení, které naše země potřebuje,“ napsal na svém twitteru například ministr financí Rishi Sunak. Řada politiků Johnsona podporuje. Ti, kteří s ním mají problém, si ale také nejsou jisti, zda je nyní vhodné o nedůvěře hlasovat.

V době, kdy se svět potýká s válečnou krizí, je totiž změna vedení země velmi riskantním krokem, který by mohl rozvrátit stabilitu celého systému Velké Británie. Dopis, který obdrželi členové konzervativní strany, navíc varuje před občanskou válkou v případě, že bude Johnson sesazen.

Šéf opozičních labouristů Keir Starmer však vyzval konzervativce, aby hlasovali proti Johnsonovi. „Johnson ztratil důvěru země a mezi veřejností existuje povědomí o tom, že o spoustě věcech neříká pravdu,“ nechal se slyšet.

Celá země teď s napětím očekává večerní výsledky hlasování.

Zdroj: BBC, ČTK, iRozhlas, iDNES, CNN Prima NEWS, Česká televize, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články