Konec Borise Johnsona? Konzervativci přišli ve volbách o 481 křesel, svého lídra už neuznávají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Labouristická strana v Británii v komunálních volbách v minulém týdnu zvítězila nejen v centru Londýna, ale také v dalších jeho obvodech. Výsledky voleb, které zveřejnil také zahraniční web The Guardian pravděpodobně povedou v Londýně, jehož starostou býval Boris Johnson, ke zhroucení podpory konzervativní strany.

Mimo Londýn si labouristé příliš nepolepšili. Přesto ale konzervativci přišli o mnoho křesel, mimo jiné podle očekávání také ve Walesu. Jak píše i ČTK, Johnson přiznal, že jeho strana dosáhla velmi neočekávaných výsledků a na mnoha místech zažila doslova krušnou noc.

Zdůraznil, že se o nic nejedná, protože v dalších obvodech si konzervativci naopak polepšili. Podle BBC ale jeho slova nebyla příliš přesvědčivá a on si dobře uvědomuje, že na jeho politické působení bude mít tento fakt velký vliv. Premiér prý výsledky voleb chápe jako jasný vzkaz od voličů.

Je třeba se soustředit na velká témata

Johnson se ve svém proslovu zmínil o tom, že prohra konzervativců v řadě obvodů je pro něj jasným signálem, že by se měli více soustředit na řešení závažných a velkých témat, na kterých lidem záleží. Zařadil mezi ně energetickou bezpečnost, zvýšení počtu zdravotních sester nebo třeba kupní sílu.

Zahraniční média ale připomínají, že Johnson si nedávno uškodil skandálem ohledně zakázaných koronavirových večírků, které pravděpodobně podporu jeho voličů výrazně snížily. Nejspíš se tak jedná spíše o vzkaz, že nechtějí už dále v politice někoho, kdo sám porušuje zákony.

Celkově přišla konzervativní strana v Anglii, Skotsku a Walesu dohromady o 481 křesel v zastupitelstvech. Letos jich získali pouze 1344. Zahraniční média se shodují na tom, že přicházejí straníci o křesla právě kvůli Johnsonovým aférám, je jenom otázkou času, kdy si to sami uvědomí.

Svého lídra výrazně kritizují

Není se čemu divit, že se už teď objevila výrazná kritika lídra strany. Řada konzervativců si uvědomuje, že pokud se něco nezmění, nastanou pro ně v politice obrovské problémy. „Myslím si, že pokud věci zůstanou tak, jak jsou, zaplatíme za to,“ uvedl konzervativec John Mallinson, který sedí v čele rady v Carlisle City.

„Krize rostoucích životních nákladů lidem velice zatěžuje mysl a musím říct, že kvůli problémům jako Partygate je pro ně soustředit se na lokální témata ještě složitější,“ řekl v rozhovoru pro BBC s jasným odkazem na kauzu ohledně Johnsonových zakázaných večírků.

Poslanec David Simmonds se pak nechal slyšet, že velmi brzy bude muset Boris Johnson odpovídat na pár těžkých otázek. Lidé jsou totiž podle jeho slov spokojeni s vládní politikou, Johnson je jim ale svým jednáním nesympatický a přestávají mu věřit.

Zdroj: BBC, The Guardian, ČTK, Přehledně24, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články