Boris Johnson promluvil k ukrajinskému parlamentu: Ukrajina vyhraje, zničila mýtus o neporazitelnosti Putina

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Britský premiér Boris Johnson včera promluvil k ukrajinskému parlamentu. Během svého videoproslovu mimo jiné prohlásil, že Ukrajina válku proti Rusku vyhraje a bude opět svobodná. Země podle jeho slov doslova zničila mýtus o neporazitelnosti ruského prezidenta Vladimira Putina.

O proslovu britského premiéra informovala zahraniční agentura Reuters, která také upozornila, že je možné si přečíst jeho celý přepis přímo na stránkách vlády země. „Takzvaně neporazitelná Putinova válečná mašinérie se rozbila o ukrajinské vlastenectví a lásku k zemi,“ tvrdí Johnson.

Kromě chvály ale také zemi přislíbil další pomoc. Británie se chytá Ukrajině poskytnout vojenské vybavení, aby se mohla země bránit proti ruskému teroru. Půjde především o radarové systémy, rušičky GPS nebo přístroje pro noční vidění. Jejich cena je v přepočtu zhruba 8,8 miliardy korun.

Rozhodně vědí, co dělají

Johnson se nebál chválit Ukrajinu, ale ani kritizovat Rusko. Vyzdvihl sílu a odvahu Ukrajiny, která se podle jeho slov brání naprosto barbarskému útoku, na druhou stranu pak ale také mluvil o tom, že se ruští vojáci zpočátku vymlouvali, že netušili, co dělají. Teď už to vědí dobře, přesto ale plní rozkazy diktátora.

Rusové se dopouštějí v zemi válečných zločinů, což si podle médií dlouhodobě myslí řada zahraničních politiků, silná slova na toto téma prohlásil v minulosti několikrát i americký prezident Joe Biden. Johnson v projevu v tomto ohledu připomněl obce Buča, Irpiň nebo Hostomel.

„Naučil jsem se toho dost o ukrajinské svobodě, abych věděl, že Kreml udělal zásadní chybu, strašlivou chybu,“ řekl s odkazem na své předchozí návštěvy Kyjeva Johnson. Podle některých britských politiků bylo načasování proslovu k Ukrajině jenom krokem, jak se zviditelnit před čtvrtečními volbami, které v Británii proběhnou. To ale premiér odmítá.

Bratři a sestry

Celou dobu byl během Johnsonova projevu v sále přítomen i sám prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Ten nešetřil chválou, během projevu se na důkaz úcty několikrát postavil, na konci pak vzdal Johnsonovi hold a prohlásil, že jsou od této chvíle Ukrajina a Velká Británie bratři a sestry.

Johnson mimo jiné připomněl i to, že se ukrajinští zákonodárci scházejí během války, podobně jako to dělali ti britští během druhé světové války.

„Britský lid tehdy ukázal takovou jednotu, že si období největšího ohrožení pamatujeme jako svou nejlepší hodinu. Tohle je zase nejlepší hodina Ukrajiny, která bude pamatována a vyprávěna po další generace,“ prohlásil britský premiér.

„Vaše děti a vnoučata řeknou, že Ukrajinci učili svět, že hrubá síla není ničím ve srovnání s morální silou lidí odhodlaných ke svobodě,“ zakončil pak projev, za který si vysloužil poctu nejen od prezidenta, ale od celého ukrajinského parlamentu.

Zdroj: Goverment UK, iDNES, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová

 Související články