Ruský kanál zveřejnil video britských vojáků, kteří žádají svou výměnu za Viktora Medvedčuka. Ukrajina reagovala videem s jinou žádostí

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Viktor Medvedčuk
Zdroj: Profimedia

Ruská státní televize v pondělí odvysílala záběry se dvěma Brity, kteří přijeli na Ukrajinu, aby se připojili k ukrajinské armádě. Muži byli zajati ruskou armádou a nyní natočili video, ve kterém žádají výměnu jich dvou za vězněného proruského politika Viktora Medvedčuka. Ten byl před časem zajat ukrajinskou armádou. Ukrajinská strana jako reakci zveřejnila video Medvedčuka, ve kterém také žádá o výměnu.

Viktor Medvedčuk byl dle iDNES na Ukrajině vyšetřován kvůli vlastizradě a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Medvedčuk je blízkým přítelem Putina, který je dokonce kmotrem jeho nejmladší dcery.

Proruský politik byl zajat v polovině dubna

V polovině dubna oznámila ukrajinská tajná služba SBU, že zajala proruského politika Viktora Medvedčuka. Jejich práci na svém facebooku pochválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Následoval projev prezidenta Zelenského, ve kterém navrhoval výměnu Medvedčuka za ukrajinské válečné zajatce držené ruskými vojáky. „Je důležité, aby naše bezpečnostní a vojenské síly takovou možnost zvážily,“ řekl dle Reuters.

Britští vojáci i Medvedčuk žádají výměnu

Na videu zveřejněném ruským kanálem Rossija 24 hovoří Shaun Pinner a Aiden Aslin, kteří bojovali po boku ukrajinské armády v Mariupolu. Žádají na něm britského premiéra Borise Johnsona, aby pomohl zprostředkovat výměnu za Medvedčuka a pomohl jim tak dostat se domů. U záběrů nelze zjistit, zda se jedná o jejich slova či k nim byli donuceni.

„Rádi bychom já a Aiden Aslin byli vyměněni za pana Medvedčuka. Samozřejmě bychom v této věci ocenili vaši pomoc,“ říká Pinner přímo britskému premiérovi.

„Chtěl bych, aby mě vláda pustila domů. Chtěl bych zpátky za svou ženou,“ dodává Pinner s tím, že se k nim Rusové chovají hezky.

Na videu se ukázalo i video Oksany Medvedčukové, která také žádá o manželovo propuštění. Aslin k videu dodává, že by měl Johnson naslouchat slovům Oksany. „Pokud se Boris Johnson opravdu zajímá o britské občany tak, jak to tvrdí, tak nám pomůže,“ dodává.

Odpovědí Ukrajiny bylo video s Medvedčukem, který žádá také o výměnu. Ne však za dva zmíněné britské vojáky, ale za propuštění ukrajinských vojáků z obléhaného Mariupolu a zprovoznění humanitárních koridorů, aby mohli být evakuováni civilisté.

Na videu mluví Medvedčuk přímo k oběma prezidentům, tedy Putinovi i Zelenskému. Video však není možné nezávisle ověřit, a tedy také není jisté, zda politik mluví z vlastní vůle či z donucení. K výměně však ani jedna ze stran zatím nesvolila.

Zdroje: iDNES, ČTK, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články