Oslavy na počest Alžběty II. skončily. Královna natočila speciální video, které mnohé překvapilo

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Alzbeta II.
Zdroj: Profimedia

V neděli skončily ve Velké Británii oslavy, které byly pořádány u příležitosti výročí 70 let vlády královny Alžběty II. Součástí byl i obrovský koncert, kterého se panovnice osobně nezúčastnila. Zato ale poslala velmi originální video, které se líbilo především jejím pravnoučatům.

Jak jsme informovali minulý týden zde, ve Spojeném království se během minulého víkendu slavilo. Právě letos uplynulo 70 let od chvíle, kdy královna Alžběta II. usedla na královský trůn. Ve svých 96 letech je aktuálně nejstarším vládnoucím člověkem na světě.

Koncert s hvězdami, ale bez královny

Oslavy začaly vojenskou přehlídkou, kterou si královna užila po boku své rodiny z balkonu Buckinghamského paláce. V pátek se pak konala bohoslužba v katedrále sv. Pavla. V sobotu přišel na řadu obrovský koncert, kterého se zúčastnila celá řada britských celebrit.

Představení trvalo přes dvě hodiny. Návštěvníci si užili například vystoupení skupiny Queen, Andrew Lloyda Webbera, Hanse Zimmera, Roda Stewarta či Diany Ross.

Na čestných místech byl usazen princ Charles s chotí a princ William se svou rodinou. Královna se však osobně nezúčastnila, protože už delší dobu má potíže se zdravím, především pak s pohybovým aparátem.

Video s animovaným medvídkem

Když už se nemohla královna koncertu osobně zúčastnit, natočila pro návštěvníky alespoň speciální video, které bylo promítáno před začátkem koncertu a které pobavilo všechny hosty, především pak děti.

Ve videu totiž s Alžbětou II. účinkuje animovaný medvídek Paddington. V Británii se jedná o velmi populární postavičku, na kterou jsou obyvatelé Spojeného království velmi hrdí. Můžeme ji připodobnit k našemu Krtečkovi.

V natočeném skeči se sejde královna s animovaným hrdinou, aby si společně dali čaj. Po menších peripetiích nakonec oba zjistí, že je spojuje obliba v sendvičích s marmeládou. Video pak končí upozorněním, že právě začíná slavnostní koncert. Paddington pak děkuje panovnici za všechno.

Mnoho lidí tak překvapilo, jak moc se královna ve spotu „odvázala“. Ani ji v jejím věku smysl pro humor zjevně neopouští. Video ocenili především její pravnoučata, princové George a Luise a princezna Charlotta, kteří se na tribuně velmi smáli.

Promluvil také následník trůnu princ Charles

Paddington ale nebyl jediný, kdo Alžbětě II. během večera poděkoval. Velmi emotivní projev přednesl i královnin nejstarší syn princ Charles.

„Vaše Veličenstvo, byla jste s námi v obtížných časech. Smějete se a pláčete s námi, a především jste tu pro nás po celých těch 70 let. Slíbila jste, že budete sloužit celý život, stále to plníte. Proto jsme tady,“ řekl podle CNN Prima News britský následník trůnu.

Poslední den oslav probíhal především v ulicích. Obyvatelé Londýna mohli například potkat zlatý kočár, kterým jela Alžběta II. před 70 lety na korunovaci. Uvnitř byl promítán hologram mladší verze královny. Celé to tak budilo dojem, že je mladá královna opravdu uvnitř.

Zdroj: iDNES, CNN Prima News, Prehledně24, iRozhlas

Autor: Markéta MladáSouvisející články