Ve věku 96 let zemřela královna Alžběta II. Novým vládcem Velké Británie je král Charles III.

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kralovna alzbeta II
Zdroj: Profimedia

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Ve čtvrtek v podvečer o tom informovala zahraniční média. Buckinghamský palác k celé situaci zveřejnil krátký příspěvek na svých stránkách a vlajka byla stažena na půl žerdi.

Bylo jí 96 let, byla nejdéle vládnoucí panovnicí na světě. Na trůn usedla v roce 1952 a Spojené království vedla celkem 70 let. Pro mnoho lidí nejen ve své zemi byla vzorem. Alžběta II. zemřela po dlouhodobých zdravotních problémech částečně spojených s jejím vysokým věkem.

„Královna zemřela ve čtvrtek odpoledne pokojně na zámku Balmoral,“ uvedl podle serveru iRozhlas Buckinghamský palác. Stav královny se během čtvrtečního dopoledne zhoršil, lékaři dali najevo své znepokojení. Na základě toho za Alžbětou na panství ve Skotsku dorazila rodina, aby se rozloučila, píše zahraniční web CNN.

Ještě v úterý plnila povinnosti

O královnu se řada lidí strachovala už před časem, kdy měla kvůli koronaviru problémy se zdravím. Pak se ale její stav začal zlepšovat, a dokonce se opět začala objevovat ve společnosti. Ačkoli se kvůli svému věku šetřila, ještě tento týden v úterý plnila své královské povinnosti.

Účastnila se totiž jmenování nové premiérky země Liz Truss. Ta dnes projevila poctu její památce v dlouhém proslovu. „Smrt Jejího Veličenstva je velkým šokem pro nás i pro svět. Královna Alžběta II. byla skálou, na které byla postavena moderní Británie. Naše země za její vlády vzkvétala,“ uvedla premiérka.

„Na trůn nastoupila těsně po druhé světové válce. Královna Alžběta II. nám poskytla pevnou stabilitu a sílu, kterou jsme potřebovali. Byla skutečným duchem Velké Británie – a tento duch přetrvá,“ dodala. Zmínila také, že si cení toho, že i přes zdravotní problémy jí právě královna osobně jmenovala předsedkyní vlády.

Král Charles III.

Ve chvíli, kdy královna zemřela, její úřad přešel na následujícího právoplatného dědice, kterým je nyní král Charles III. Ten bude korunován do 24 hodin po smrti své matky, na truchlení tak má jen minimum času.

„Dnes přechází královská koruna tak, jak se tomu děje po více než tisíc let, na našeho nového panovníka, naši novou hlavu státu: Jeho Veličenstvo král Charles III.,“ informovala Truss. „S královskou rodinou truchlíme nad ztrátou jeho matky. Musíme se nyní sejít nejen kvůli jeho korunovaci, ale také jako lidé, kteří ho podpoří psychicky.“

Na závěr pak dodala, že éru nového krále by chtěla zahájit slovy, která by si v tomto případě přála zesnulá Alžběta II. slyšet: Bůh ochraňuj krále.

Zdroj: Royal UK, BBC, CNN, iRozhlas, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články