Hypotetické volby do Poslanecké sněmovny by dle agentury Kantar vyhrálo hnutí ANO

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
snemovna hlasovani
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Aktuální model agentury Kantar ukázal výsledky hypotetických voleb do Poslanecké sněmovny. Ve stranickém i koaličním modelu by zvítězilo hnutí ANO.

Česká televize zahájila spolupráci s agenturou Kantar v pilotním projektu v roce 2013, když probíhaly volby do Poslanecké sněmovny. Veškeré výsledky průzkumů najdete na webových stránkách České televize.

Aktuálně prezentovaný výzkum probíhal v rozmezí od 15. srpna do 2. září.

Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO

Dle aktuálního modelu by hypotetické volby do Sněmovny vyhrálo hnutí ANO s 30,5 % hlasů. Následovala by ODS s 19,5 % a na třetím místě by skončilo hnutí SPD s 11 %.

Model dále ukazuje, že by se do Sněmovny dostali Piráti s 8,5 % a STAN se 6,5 %. Ostatní strany by nepřekonaly potřebnou hranici 5 % hlasů. Výsledky průzkumu sdílel jako obvykle na svém facebooku také předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Do Sněmovny by se tak neprobojovalo TOP 09, KDU-ČSL, KSČM ani ČSSD.

„Odchody od ODS jsou velmi roztříštěné a směřují napříč celým spektrem, tedy k dalším vládním stranám, ale i k SPD a menším neparlamentním subjektům, jako jsou například Svobodní. Důvody odchodu voličů se dají obecně shrnout jako nespokojenost s počínáním vlády a vedení země za současné situace,“ uvedla pro Českou televizi analytička Kantar CZ Nikola Kopáčová.

Stranického výzkumu se zúčastnilo 937 respondentů.

Koaliční model ovládlo také ANO

Model počítá i s koalicemi, které společně kandidovaly v minulých volbách. Koaličního modelu se zúčastnilo 893 respondentů a sběr dat probíhal ve stejném období jako u stranického modelu.

Pokud by jejich složení zůstalo stejné, tak by koalicím dle modelu stejně nestačily hlasy na vítězství.

Volby by i přes sestavené koalice vyhrálo ANO s 32 % a následovala by koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by od voličů získala 29 % hlasů. Na třetím místě by skončilo hnutí SPD s 11 % následované koalicí Pirátů a Starostů s 10 % hlasů.

Hnutí ANO, koalice SPOLU i SPD si oproti minulým volbám polepšily. Pro koalici Pirátů a Starostů však tyto výsledky znamenají 5,5 % propad.

Reakce lidí na zveřejněné výsledky na facebookových stránkách České televize jsou rozporuplné. Objevují se názory, že je výzkum zaplacený a neodpovídá realitě. Dle velké části diskutujících není možné, aby ODS byla na druhém místě.

Jiní zase reagují na výsledky s tím, že mají občané České republiky krátkou paměť, jestliže má ANO takovou podporu.

Diskuzí se také prolínají důvody, proč výsledky vypadají takto. Dle komentujících ANO slibuje mnoho nesplnitelného, na co ale lidé slyší. Oproti tomu současná vláda nedělá dle občanů dost především v energetické krizi, a proto jsou výsledky průzkumu právě takové.

Zdroj: Kantar, Česká televize, Facebook, Facebook České televize

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články