Andrej Babiš touží po postu premiéra. Jeho soud prý už stejně nikoho nezajímá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Andrej Babiš by se rád opět stal premiérem. V rozhovoru pro MF DNES uvedl, že jeho soud už údajně nikoho nezajímá, protože lidé řeší vysoké ceny energií a neschopnost současné vlády s tím něco udělat. On tak bude usilovat o post, který v současné době zastává Petr Fiala.

O Andreji Babišovi se dlouho mluví jako o kandidátovi na prezidenta, který by měl velké šance na výhru. On sám sice stále neoznámil, zda se boje o Hrad bude účastnit, podle aktuálního volebního modelu agentury Median je to ale právě on, kdo by se v případě kandidatury dostal společně s Petrem Pavlem do druhého kola.

Ačkoli Babiš v minulosti uvedl, že svou kandidaturu definitivně potvrdí či vyvrátí v říjnu, teď se zdá, že ho minimálně stejně tak jako prezidentské místo zajímá křeslo premiéra. Je to z velké části podle jeho slov kvůli neschopnosti současné vlády.

„V minulosti jsem to vylučoval, teď už to vzhledem k tomu, co se děje v naší zemi, kterou vede prokazatelně nejhorší vláda od listopadu 89 v čele se slabým a nerozhodným premiérem, nevylučuji,“ řekl podle iDNES. Pokud by nekandidoval na prezidenta, rozhodně je podle něj reálné, že se za tři roky pokusí stát premiérem.

ANO má velké šance

Babišovo hnutí ANO si v aktuálních volebních průzkumech vede velmi dobře. I v případě nové vlády by mělo v současné době výraznou šanci se dostat do čela. Podle iDNES má ANO velké ambice.

Politici by rádi pokračovali tam, kde jsou ve vedení už dnes, pokusí se ale obsadit i další radnice. „Bude to ale těžké, protože tradiční strany se nás po volbách snaží vyšachovat,“ řekl Babiš.

Můj soud už nikoho nezajímá

Babiš v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že jeho soud už nikoho nezajímá, proto nevidí důvod, proč by neměl kandidovat na prezidenta, nebo popřípadě za pár let na premiéra země. „Lidé řeší daleko závažnější věci jako faktury a zálohy za elektřinu, plyn a teplo. To je teď to, co je zajímá,“ uvedl.

Na druhou stranu se sám ale stará o to, aby si média i veřejnost jeho soudu všímala. Před volbami se tak podle Novinek rozhodl pomoci Janě Nagyové, své někdejší poradkyni, která je v kauze Čapí hnízdo obžalovaná společně s ním. Ta kandiduje do Senátu a Babiš by rád očistil její jméno.

V pondělí tak rozjel na Vysočině masivní kampaň za tuto svou kolegyni z hnutí ANO. U mnoha lidí se setkal s úspěchem a i na základě jeho slov dají podle Seznam Zpráv u voleb Nagyové svůj hlas.

Na druhou stranu ale některými otřásla její omluva Babišově rodině přímo u soudu a přiznání, že možná v kauze Čapí hnízdo skutečně nějak pochybila.

Podle některých politiků se o soudu Babiše mluví méně i proto, že se snažil odvést pozornost vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě, které nakonec dopadlo pro současný kabinet dobře.

I na tuto narážku ale Babiš navázal svými slovy o tom, že by se rád opět stal premiérem. Fialova vláda je podle něho tou nejhorší v ČR za hodně dlouhou dobu a je třeba s tím něco udělat.

Zdroj: Novinky, iDNES, Seznam Zprávy, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články