Vláda hlasování o nedůvěře ustála. Babiš i Okamura jsou s výsledkem nespokojeni

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlada
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Svůj boj s vládou opozice prohrála, nedůvěru vládě Petra Fialy se vyslovit nepodařilo. Vláda má tedy stále důvěru, v dopoledních hodinách to dnes podle CNN Prima News potvrdil ověřovatel hlasování Hayato Okamura. Pro svržení kabinetu hlasovalo jen 84 poslanců ANO a SPD, pro svržení vlády jich ale bylo třeba minimálně 101. Babiš ani Okamura nejsou s výsledky spokojeni.

Včera v odpoledních hodinách začala schůze, během níž k hlasování došlo, projevem expremiéra Andreje Babiše. Ten se rozhodl k tomuto kroku poté, co opakovaně žádal premiéra Petra Fialu, aby sebral funkci ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Předseda vlády ale jeho požadavky odmítal.

Sám Fiala na Babišovo hlasování o nedůvěře vládě reagoval tím, že se politik jen snaží odvrátit pozornost od vlastních problémů se soudy, které ho čekají. Výsledek byl podle všeho vzhledem k počtům hlasujících poslanců předem jasný, přesto trvalo hlasování dlouhé hodiny.

„Je to téměř jisté, že to bude do pozdní noci či rána,“ potvrdil už včera podle Seznam Zpráv místopředseda Sněmovny Karel Havlíček.

A skutečně se výsledky objevily až kolem šesté hodiny ranní. A překvapivé podle řady politiků nebyly. Vláda hlasování ustála. „Žádné faktické důvody nejsou. Dalším důvodem je to, že Andrej Babiš chce zakrýt své problémy, které má,“ prohlásil k hlasování podle České televize Fiala.

Okamura chtěl nové volby

Kromě sporu ohledně Rakušana, který dosadil na místo šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka spojeného s lobbistou Michalem Redlem, se opozici nelíbí celá řada věcí. Vláda podle slov Babiše neřeší vhodně energetickou krizi, nepomáhá v oblastech, ve kterých je to třeba.

Kromě expremiéra se ale velmi hlasitě projevoval ve Sněmovně také lídr SPD Tomio Okamura, podle kterého by bylo nejlepší, kdyby se uskutečnily nové volby. „Tahle vláda už stihla napáchat tolik zla, že by měla odstoupit a měly by se konat nové volby,“ rozčiloval se podle informací ČT ještě před hlasováním.

Babiš se nechal vodit Orbánem

Kromě toho, že opozice silně rýpala do vlády, fungovalo to také opačně. Například ministr zahraničí Jan Lipavský řekl podle informací serveru iDNES o Babišovi: „Andrej Babiš se nechal během svého premiérování vodit jako loutka, pečený vařený v Budapešti.“ Podle Lipavského expremiér dělal jenom to, co mu doporučil maďarský premiér.

„Vůbec nechápu, jak člověk s takovou kariérou se může dostat na takovou pozici,“ reagoval na vystoupení ministra v pátek ráno Babiš. „Víte vůbec, že Orbán je maďarský Václav Havel?“ zeptal se. „S vaší vládou nemá, pane premiére, Česká republika žádnou budoucnost,“ obrátil se pak k Fialovi.

Ve výsledku sice došlo k řadě hádek a poznámek, nic to ale nezměnilo na tom, že vláda stále má důvěru a k jejímu konci se tak prozatím nechýlí. Andrej Babiš je ale i tak odhodlán dál v roli opozičního lídra bojovat, stejně tak i Tomio Okamura  má na vládu jasný názor a chce proti ní dál vystupovat.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články