Dle STEM by volby do Sněmovny vyhrálo ANO následované SPD. Babiš je připravený být znovu premiérem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Dle aktuálního modelu agentury STEM pro CNN Prima News by volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo ANO, což odpovídá i předchozím modelům. Velkým překvapením je však oproti srpnovému modelu druhé místo, na kterém ODS vystřídalo hnutí SPD.

Aktuální model vznikl kombinací online a telefonického dotazování 2003 voličů starších 18 let v období od 1. do 8. září.

„Výzkum probíhal po skončení klidnějšího prázdninového období, v době, kdy v médiích rezonovala první větší demonstrace proti dosavadnímu směřování ČR a proti současné vládě, před vládním oznámením o zastropování cen energií,“ uvádějí pro úplnost autoři výzkumu.

Hnutí SPD dohnalo ODS

Hnutí ANO by volby do Sněmovny dle aktuálního modelu vyhrálo s výsledkem 30 procent hlasů. Oproti srpnovému modelu tak ANO ztratilo 1 procento hlasů.

Zatímco v srpnovém modelu skončila na druhém místě ODS s 15,5 procenty hlasů, v aktuálním modelu se na druhém místě nachází hnutí SPD s 14,3 procenty hlasů. ODS se tak propadla těsně na třetí místo s výsledkem 14,2 procent hlasů.

„Hnutí SPD v době zjitřených nálad a nejistých výhledů získává díky svému dlouhodobě protestnímu založení. Nově se svým výsledkem dorovnalo zisku ODS,“ uvádějí autoři výzkumu.

Ačkoliv je nutné zmínit, že rozdíl je minimální, a tedy se pohybuje v rozmezí možné statistické chyby. Je však zřejmé, že SPD snižuje náskok ODS. Tomio Okamura výsledek hned sdílel i na svém facebookovém profilu, kde voličům jako již tradičně poděkoval a zkritizoval současnou vládní koalici.

Dále by se do Sněmovny dostalo hnutí Piráti s 9,4 procenty hlasů a TOP 09 a STAN s 5 procenty.

„Z bývalých koaličních stran druhé koalice se daří lépe Pirátům, kteří od voleb zvládli konsolidovat své jádro i pravděpodobný zisk a zatím se vyhýbají větším skandálům a přešlapům,“ dodávají autoři.

Další strany by neměly potřebných 5 procent, a do Sněmovny by se tedy nedostaly.

„Nejstabilnější podporu loajálních voličů mají ANO (22,8 %), ODS (10,8 %) či SPD (8,7 %). Naopak například STAN disponuje pouze 2,4 procenty loajálních voličů,“ uvádí dále průzkum.

Vláda prý platí za krizi

Dle místopředsedy ODS a europoslance Alexandra Vondry vláda platí za složitou dobu, ve které převzala vládu.

„Za prvé máme čísla trochu jiná. Samozřejmě chápu, že lidé jsou znepokojení. Bojí se. Je to bezprecedentní energetická krize. Dotýká se základních lidských potřeb. Bydlení, topení, svícení. Politici společenský neklid musejí reflektovat, nepodceňovat to v žádném případě,“ sdělil podle serveru Seznam Zprávy Vondra k výsledkům.

Doplnil dále, že česká společnost nikdy nezažila takovou krizi a vláda ji musí zvládnout. „Pokud ne, může být ohrožen politický systém v zemi a může se začít rozpadat Evropská unie. Máme válku za humny, která ovlivňuje ceny,“ dodal.

Babiš je připraven být znovu premiérem

Zatímco volební průzkumy jej považují za favorita v prezidentských volbách, Andrej Babiš doposud svou kandidaturu nepotvrdil. Naopak v rozhovoru pro Lidovky sdělil, že mu role premiéra sedí lépe.

„Jsem manažer, premiérská role mi sedí víc,“ sdělil.

Dle něj současná vláda nedělá dostatek pro české občany a z toho důvodu vyvolali hlasování o nedůvěře vládě.

Na dotaz redaktora „jaký má smysl uprostřed bouře hodit kapitána přes palubu“ odpověděl Babiš rázně: „Ale vždyť Petr Fiala není žádný kapitán! To přece vidí úplně každý, říkají to i lidi, kteří chodí na vládu! My jsme byli menšinová vláda, ale když byla covidová krize, tak jsme zasedali klidně i několikrát za den i o víkendech.“

Pokud by prý vláda Petra Fialy padla, je prý připraven požádat prezidenta, aby jej jmenoval předsedou úřednické vlády, aby mohl vyřešit problémy naší země.

Zdroj: CNN Prima news, Seznam zprávy, Přehledně24, Facebook, Lidovky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články