Předvolební model STEM ukazuje opětovný nárůst volebního potenciálu hnutí ANO a SPD

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: Superstar / Shutterstock.com

Agentura STEM vypracovala pro CNN Prima News aktuální volební model do Poslanecké sněmovny. Volby by dle něj vyhrálo hnutí ANO následované ODS. Model tak víceméně odpovídá výsledkům předvolebního modelu agentury Median i jiných agentur.

Průzkum probíhal od 4. srpna do 11. srpna a zúčastnilo se ho 2 093 občanů starších 18 let.

Volby by vyhrálo ANO, lidovci by se do Sněmovny nedostali

Pokud by nyní probíhaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by je podle tohoto průzkumu hnutí ANO s 31,1 procenty hlasů. Na druhé místě by je následovala ODS s 15,5 procenty.

Na třetím místě dle modelu skončilo hnutí SPD s 11,9 procenty. Na facebookových stránkách hnutí se k těmto výsledkům vyjádřil předseda hnutí Tomio Okamura. Ten shrnul výsledky a dodal, že občané mají nyní šanci vše změnit v komunálních a senátních volbách. Ostatně Okamura se pravidelně vyjadřuje ke všem zveřejněným modelům.

Do Sněmovny by se dále dostali ještě Piráti s 9,3 procenty, TOP 09 s 5,6 procenty a STAN s 5,5 procenty.

Právě propad STAN je velmi výrazný a je způsoben kauzou Dozimetr a aktuálně i pochybnostmi o jmenování Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace. Za jeho jmenováním si však ministr vnitra Vít Rakušan stojí, což mnozí považují za kontroverzní.

Lidovci, KSČM, Přísaha a ČSSD by se do Sněmovny dle modelu ani nedostali.

ANO má vysoký politický potenciál

Kromě výsledků hlasování však model přinesl i informace o volebním potenciálu jednotlivých stran. Dle modelu by tak v případě, kdy by ANO volili i nerozhodnutí voliči, získalo hnutí až 37,8 procenta. ODS má pak potenciál 22,3 procent, a SPD dokonce 25,1 procent.

„Až dvě pětiny potenciálu ANO zvažují též volbu SPD. Kolem pětiny podobně uvažuje o ČSSD, KSČM či Přísaze. Překryvy s dalšími stranami už jsou relativně velmi malé, přesto mohou pro tyto strany znamenat teoretické zvýšení podpory o jeden až dva procentní body,“ uvádí výzkum.

Vláda prý nedělá dost

Agentura STEM se zaměřila i na důvody, proč se snižuje volební potenciál současné vlády. Souvislost je zřejmá – inflace a s ní spojené zdražování. Lidé byli dotázáni, zda museli šetřit v oblastech nákupu potravin, chození do restaurace, energií, nákupu oblečení a výdajích na sport a kulturu.

„Téměř 90 procent lidí již v posledním roce v důsledku zdražování upravilo svou spotřebu v některé ze základních kategorií. V každé z kategorií šetřily shodně dvě třetiny veřejnosti a ve všech pěti dotazovaných kategoriích se svou spotřebou již zabývalo 40 % Čechů,“ uvádí podle CNN Prima News agentura.

V souvislosti se zdražováním vláda dle výzkumu nedělá dost pro to, aby zamezila chudobě.

Vladni opatreni proti chudobe

Zdroj: CNN Prima news

„Spokojenost s vládou, že dělá dost pro zabránění chudoby v ČR, je velice nízká. Přes mírné posílení za poslední dva měsíce v tomto vládě nedůvěřuje ani čtvrtina obyvatel,“ uvádějí tvůrci výzkumu.

Lidé se dle výzkumu nejvíce obávají zdražování, přerušení dodávek energií či vojenského ohrožení ČR. Pouze 7 procent dotázaných uvedlo, že nemá obavy z ničeho.

Zdroj: CNN Prima News, Přehledně24, Facebook SPD, Facebook ANO, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články