Petr Mlejnek ve funkci zůstává, Rakušan za ním stojí. Babiš nadále hrozí hlasováním o nedůvěře vládě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace zůstává. Na středečním jednání vlády o tom rozhodli členové vlády. Ačkoli se jeho jméno spojovalo s Michalem Redlem obviněným v kauze dozimetr, podle premiéra Petra Fialy naopak Mlejnek pomohl s objasňováním aféry a není důvod mu nedůvěřovat.

„Na základě dnešního jednání vlády jsme neshledali důvody k jeho odvolání,“ uvedl podle Novinek o Mlejnkovi Rakušan. Právě ten se ho zastává již od začátku, což se nelíbilo Andreji Babišovi. Expremiér vyhrožoval tím, že pokud nebude odvolán Mlejnek, nebo dokonce sám Rakušan, vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

„Debata byla velmi důkladná. Členové vlády kladli otázky na všechny problematické body, které se v poslední době objevily v médiích, a na všechny jsme dostali od pana ředitele Mlejnka odpověď,“ poznamenal podle Novinek k jednání premiér Fiala.

Babišovy výhružky

Už dříve Babiš poslal premiérovi dopis, ve kterém požadoval odvolání Víta Rakušana z jeho funkce. V opačném případě pohrozil hlasováním o nedůvěře. S Rakušanem má problém právě v souvislosti s aféru Dozimetr, ale poté, co ministr vnitra dosadil do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace Mlejnka, rozhodl se Babiš jednat.

„Ještě jednou vás vyzývám, najděte v sobě odvahu a odvolejte pana Rakušana. Jeho setrvávání na postu ministra vnitra podkopává již tak chatrnou důvěru veřejnosti vůči vašemu kabinetu, ale především dělá ostudu České republice před našimi partnery v Evropské unii a zahraničí,“ citoval server iDNES Babišova slova z dopisu pro premiéra.

Dodal, že už se nejedná pouze o kauzu hnutí STAN, ale celé české vlády. „Pokud i po těchto skutečnostech premiér Fiala v sobě nenajde špetku odvahy a rozhodnosti, dál se bude chovat jako slaboch a neodvolá Víta Rakušana z kabinetu, nezbývá nám než vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Dělat jsme to nechtěli v době předsednictví EU, ale situace je už příliš vážná,“ dodal.

Spolubojovník Okamura

Celý dopis zveřejnil také na svém facebooku. Tam také informoval, že dopis dnes odeslal a že v případě Fialova odmítnutí odvolat Rakušana bude vláda čelit hlasování o nedůvěře. K jeho slovům se přidal i Tomio Okamura, který by vyslovení nedůvěry vládě podpořil. Ten se vyjádřil k situaci na své sociální síti.

Podle ministra pro evropské záležitosti České republiky Mikuláše Beka není hlasování o nedůvěře pro českou vládu výraznou hrozbou. „Není to reálná hrozba v tuto chvíli. Vidíme v celé řadě evropských zemí, že v téhle neklidné době se vlády různě mění, padají. Takže nikoho úplně nepřekvapí, že se pokusí opozice v České republice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. To patří k parlamentní demokracii,“ uvedl pro Českou televizi.

Jeho slova ale vyvrací předsedkyně sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI Taťána Malá: „Jsme tomu blíž a blíž. Hnutí ANO sice říkalo, že v době předsednictví EU nechce vyvolávat hlasování o nedůvěře vládě, na druhou stranu to neznamená, že současná koalice dostala bianco šek k tomu, aby se dělo to, co se za poslední měsíce děje,“ objasnila podle České televize.

Zdroj: iDNES, Novinky, Česká televize, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články