Fiala promluvil o osudu ministra vnitra Rakušana: O místo ve vládě nepřijde, Mlejnek se ale musí dál řešit

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Rakusan
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Poslední dny nevypadaly pro ministra vnitra Víta Rakušana nijak zvlášť příznivě. Důvodem bylo jmenování Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Mlejnek se měl totiž podle všeho stýkat s Michalem Redlem figurujícím v kauze Dozimetr. Veškeré spekulace o osudu ministra vnitra, který Mlejnka do funkce jmenoval, ale včera odmítl premiér Petr Fiala. Podle něj má Rakušan v současné vládě pevné místo.

Kauza nazvaná Dozimetr, ve které se jedná o ovlivňování veřejných zakázek, nejvíce zasáhla hnutí STAN. Mezi obviněnými je totiž mimo jiné i jeden ze členů hnutí, dnes již bývalý pražský náměstek Petr Hlubuček.

Obavy vyvolávají styky Mlejnka s Redlem

Kauza i nadále ovlivňuje českou politikou scénu, a to kvůli kontroverzní postavě Michala Redla. Právě styky s ním se v dnešních dnech stali kamenem úrazu při jmenování nového šéfa ÚZSI Petra Mlejnka.

Ten přiznal, že vlivného lobbistu zná a že se s ním několikrát v životě setkal. Bylo to ale v době, kdy ještě nebyl žádným způsobem politicky činný. Rakušan, který o stycích věděl, ho přesto jmenoval do čela výše uvedeného úřadu. Nedávno jsme o tom psali zde.

Opozice chce Rakušanovu hlavu

To se ale nelíbí opozici, která začala okamžitě brojit jak proti Mlejnkovi, tak proti současnému ministru vnitra. Hovoří se dokonce o vyvolání hlasování nedůvěře vlády.

„Nemá smysl, aby tato vláda, tato koalice pokračovala. Je tak provařená a tak prokazatelně svázaná s organizovaným zločinem, s korupcí, s klientelismem, že tam nemají co dělat,“ řekl České televizi Jiří Kobza z hnutí SPD.

„To je skandál nebývalých rozměrů. Ministr vnitra Vít Rakušan nemá kredibilitu. Nemůže ji mít dovnitř svého resortu, nemá ji navenek,“ myslí si předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Nakonec se k věci vyjádřily i samotné koaliční strany, které žádaly Rakušanovo vysvětlení. Ozvali se tak například Piráti. „Informace, které se objevují ve veřejném prostoru, jsou znepokojivé a nějakým způsobem je potřeba se v té věci posunout dál,“ řekl ČT24 ministr zahraničích věcí Jan Lipavský.

Premiér se za ministra vnitra postavil

Členové vlády se včera sešli na zámku Liblice u Mělníka, kde se mimo jiné tato aktuální situace řešila. Odpoledne pak předstoupil před novináře premiér Petr Fiala.

„Ministr Rakušan má pevné místo v naší vládě. Nevidím důvod pro to, abych mu nevěřil,“ řekl podle Novinek premiér. Jeho odvolání, jak to chtěla opozice, zjevně není na stole.

„Opozice může samozřejmě vyvolávat hlasování o nedůvěře, i když jsme od ní slyšeli, že to v průběhu předsednictví dělat nebude. Ale mě to zas nějak nepřekvapuje,“ doplnil ještě.

Přesto se chce Fiala s Rakušanem ještě sejít a o Mlejnkovi se pobavit. „Mým zájmem určitě je, aby neexistovaly pochybnosti o činnosti zpravodajských služeb, aby se zpravodajské služby těšily důvěře,“ řekl podle serveru TN.CZ Fiala. Rakušan se už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že šéfovi ÚZSI naprosto důvěřuje.

Zdroj: Česká televize, Novinky, TN.CZ, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články