Vít Rakušan si za jmenováním Petra Mlejnka do funkce ředitele ÚZSI stojí i přes jeho kontakty s podnikatelem Redlem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Profimedia

Novopečený ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek hned na začátku své funkce řeší problém. Byl totiž vypovídat na policii kvůli svým stykům s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem.

O jejich spojení informovaly Seznam Zprávy. Kromě toho, že je Mlejnek vyšetřován, se zároveň média zajímají i o to, proč jej ministr vnitra Vít Rakušan do funkce jmenoval, ačkoliv o jeho kontaktech s Redlem věděl.

„Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla ta kauza, ještě před mým ustanovením,“ uvedl dle iDNES sám Mlejnek a Rakušan toto potvrdil.

Mlejnek má být vyšetřován GIBS

Dle Seznam Zprávy má být do vyšetřování zapojena i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterou vede Radim Dragoun.

„V této chvíli mohu pouze obecně bez další konkretizace potvrdit, že jsme od Národní centrály proti organizovanému zločinu obdrželi poznatek týkající se úniku informací. Věc v současné době prověřujeme,“ uvedl pro Seznam Zprávy Dragoun.

Dle jednoho z obviněných v kauze Dozimetr to měl být právě Mlejnek, kdo Redlovi předával informace. Inspekce má nyní za úkol zjistit, zda tomu tak opravdu bylo.

„Byl jsem podat vysvětlení a není pravda, že bych předával nějaké informace panu Redlovi,“ odpověděl redakci téhož webu Mlejnek poté, co ho s touto informací konfrontovala.

Styky udržoval minimálně od roku 2012

Mlejnek měl být v kontaktu s Redlem již od roku 2012. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ uvádí Mlejnek ke svým kontaktům s podnikatelem.

Kontroverzní postava podnikatele se vyskytovala v kauze s Radovanem Krejčířem, kde byl osvobozen soudem díky částečnému odebrání svéprávnosti.

Nyní se jeho osoba objevila v kauze Dozimetr, která rozvířila vody v hnutí STAN. A právě se STAN nyní souvisí i Mlejnek.

Mlejnka totiž do funkce ředitele ÚZSI jmenoval 8. července ministr vnitra Vít Rakušan, který je předsedou hnutí. Ten navíc v rozhovorech pro Seznam Zprávy i Právo přiznal, že mu Mlejnek o svých kontaktech s Redlem řekl a že on s nimi nemá problém a za jeho jmenováním si stojí, jak uvedl ve středu na svém twitteru.

„Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ sdělil podle iDNES Rakušan k Mlejnkovým kontaktům.

Byl to však právě Rakušan, kdo po zveřejnění kauzy Dozimetr žádal rezignaci všech, kdo byli s Redlem v kontaktu.

Premiér Petr Fiala se podle ČTK nechal slyšet, že bude chtít s Rakušanem příští týden mluvit, aby mu vysvětlil, proč u Mlejnka udělal výjimku.

Se jmenováním Mlejnka i přes jeho styky s Redlem nesouhlasí ani zástupci jiných politických stran. Negativně se tak k jeho jmenování vyjádřila na svém facebooku například ČSSD, která dokonce spojuje vládu s organizovaným zločinem.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Novinky, ČTK, Twitter, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články