Agentura Median zveřejnila aktuální výsledky volebního průzkumu. Volby by vyhrálo ANO

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Volby
Zdroj: PX Media / Shutterstock.com

Agentura Median zveřejnila červencový volební model, dle kterého by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm politických stran a hnutí.

Červencový model zaznamenal mírnou změnu oproti červnovému modelu, ale výsledky zůstaly víceméně stejné. Průzkum proběhl mezi 8. červencem a 2. srpnem a zúčastnilo se ho 1005 respondentů.

Volby by vyhrálo ANO

Hnutí ANO si i nadále udržuje velký náskok před ostatními stranami a dle červencového průzkumu by toto hnutí volilo 30 % voličů.

„Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu mírně klesl, ovšem voličské jádro naopak mírně vzrostlo a je nadále nejvyšší ze všech politických subjektů (22,1 %),“ uvádí autoři modelu. Hnutí má podporu zejména mezi lidmi ve věku 65 let a více.

ODS oproti tomu zaznamenalo pokles preferencí, jádra i potenciálu a stranu by volilo 15,5 % dotázaných. Voliči ODS jsou dle zprávy agentury zejména podnikatelé a lidé ve věkové kategorii 55 až 64 let.

Naopak nárůst potenciálu byl zaznamenán u SPD, které by se svými 12,5 % skončilo ve volbách na třetím místě. Předseda hnutí Tomio Okamura svým voličům tradičně poděkoval za podporu na svém facebooku.

„Preference mírně vzrostly hnutí STAN (5,5 %). Oproti minulému volebnímu modelu nastal u Pirátů drobný pokles preferencí (10,5 %) i volebního potenciálu (16 %),“ uvádí Median.

„Do Poslanecké sněmovny by se ve srovnání s volbami v říjnu 2021 dostala ČSSD, nedostala by se KDU-ČSL. Zisk STAN, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL se však pohybuje kolem hranice 5 % a nelze tak spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí či pod ní,“ uzavírá výsledky výzkumu agentura Median.

Výsledky agentury Median víceméně odpovídají i výsledkům agentury Kantar, která průzkum volebních preferencí zkoumala pro Českou televizi v květnu.

Volební účast

Dle zveřejněných výsledků by se voleb zúčastnilo 57,5 % dotázaných. Dalších 15,5 % svou účast zvažuje.

„Volební účast ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 byla 65,43 %. Souhrnně tedy pozorujeme nárůst ochoty zúčastnit se voleb, nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast. Určitě by k volbám do PSP nešlo 22 % dotázaných, spíše by nešlo 5 %,“ uvádí tisková zpráva.

Problémy kolem vlády

Za pokles preferencí vládnoucích stran mohou s největší pravděpodobností problémy, které vláda musí řešit a které dle mnoha občanů neřeší zcela optimálně. Jedná se zejména o prohlubující se finanční problémy či obavu z nedostatku plynu a elektřiny na zimní měsíce.

Situace ve vládě je napjatá i kvůli kauze Dozimetr, která se dotkla zejména hnutí STAN. Ministr vnitra Vít Rakušan navíc nyní čelí ostré kritice kvůli jmenování Petra Mlejnka do funkce ředitele ÚZSI i přesto, že věděl o jeho kontaktech s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem.

Premiér Petr Fiala si na příští týden sjednal s Rakušanem schůzku a bude chtít situaci vysvětlit. Dle aktuálního vyjádření expremiéra Andreje Babiše by měl premiér rázně zakročit.

„Pokud i po těchto skutečnostech premiér Fiala v sobě nenajde špetku odvahy a rozhodnosti, dál se bude chovat jako slaboch a neodvolá Víta Rakušana z kabinetu, nezbývá nám než vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Dělat jsme to nechtěli v době předsednictví EU, ale situace je už příliš vážná. Radši rychlý řez, než aby Fialova vláda dál zesměšňovala vlastní zemi před celou Evropou a celým světem,“ sdělil dle Novinek Babiš pro Mladou frontu DNES.

Vláda si je vědoma vážnosti situace a před komunálními volbami se rozhodla pro podle reakcí veřejnosti poněkud kontroverzní kampaň. Zvolila billboardy, které spojují Andreje Babiše s Putinem.

Billboardy vzbudily vlnu nevole i mezi nevoliči hnutí ANO.

„Nevolím Babiše. Nemám ho rád a řadím se spíše k jeho odpůrcům. Nemám ale tendenci s tím veřejně vystupovat. A i kdybych měl, tohle mi už přijde opravdu přes čáru. Vláda si dělá podobnými nápady jenom ostudu. Zvlášť v dnešní době by měli mít lidé o něco silnější morálku,“ okomentoval pro Přehledně24 situaci s billboardy šestatřicetiletý Alex z Plzně.

Zdroj: Median, Facebook, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články