Agentura Kantar provedla pro Českou televizi další výzkum volebních preferencí. Vyhrálo by hnutí ANO následované ODS a SPD

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
komunalni volby
Zdroj: Profimedia

Agentura Kantar CZ zpracovala pro Českou televizi volební model za měsíc květen. Dle jeho výsledků hnutí ANO na prvním místě lehce posílilo, zatímco ODS na druhém místě oslabila. Politická podpora klesla i u hnutí STAN, které tak kleslo na páté místo za Piráty.

Výsledky květnového modelu zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce. Průzkumu se zúčastnilo v druhé polovině května cca tisíc respondentů. Dle agentury činí statistická chyba 1,1 až 3,5 bodu.

Výsledky výzkumu KANTAR

Hnutí ANO si oproti stejnému výzkumu provedenému v březnu polepšilo o 0,5 % a patří mu i nadále první místo s 28 %. Autoři průzkumu uvedli, že hnutí ANO mělo ve všech třech prozatím provedených modelech stabilní podporu.

ODS by dle modelu skončila na druhém místě s 22,5 %, což znamená oslabení o 3,5 % oproti květnu.

SPD i nadále drží pozici na třetím místě s 11 %. Její předseda Tomio Okamura se k výsledkům vyjádřil na facebooku. Poděkoval svým příznivcům za podporu a slíbil, že bude i nadále prosazovat politický program SPD.

Oproti květnovému průzkumu si o 3,5 % polepšili Piráti, kteří nově získali 8,5 % a posunuli se na 4. místo. Za nimi skončilo hnutí STAN, které se naopak o 3,5 % propadlo a se 6,5 % skončilo na 5. místě.

Ostatní strany by se dle modelu do Sněmovny nedostaly. Nejlépe ze stran pod pětiprocentní hranicí skončila v modelu ČSSD, následovaná TOP 09, KDU-ČSL a KSČM.

I po součtu hlasů by ANO předběhlo koalice

Pokud by situace ve volbách byla stejná jako v říjnu a voleb se zúčastnily dvě koalice, stále by při součtu hlasů zvítězilo hnutí ANO s 29,5 % hlasů.

Koalice SPOLU, kterou tvoří strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by dle modelu získala 28,5 %, a skončila by tak na druhém místě.

Druhá koalice, složená ze Starostů a Pirátů, by skončila na třetím místě se ziskem 12,5 % hlasů.

SPD by skončilo na čtvrtém místě a dle tohoto koaličního modelu by ji následovalo ČSSD, které by se dostalo do Sněmovny.

Zdroj: Česká televize, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články