ČSSD v koalici se Zelenými zahájila předvolební kampaň: Ozeleníme, co ozelenit půjde

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
anna sabatova
Zdroj: PATRIK UHLÍŘ / MAFRA / Profimedia

Koaliční projekt pražských sociálních demokratů a Zelených s podporou Idealistů včera odpoledne zahájil kampaň. Lídryně Solidarity, jak je koaliční projekt pojmenován, Anna Šabatová, která se bude v komunálních volbách ucházet o post primátorky, během akce představila vizi pro Prahu a promluvila také o sjednocení české demokratické levice.

Společně s ní je na kandidátce za ČSSD ředitel zařízení sociálních služeb Miroslav Dvořák a za Zelené urbanista a zastupitel Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek. Web ČSSD pak informuje i o dalších jménech, mezi kterými jsou Vladimír Špidla, Michaela Marksová, Ondřej Mirovský nebo Tomáš Petříček.

Poté, co sociální demokraté vypadli ze Sněmovny, nezbývá jim prakticky jiná možnost než se pokusit své místo ve vysoké politice zachránit sázkou na koalici. „Ne nadarmo naše hlavní priorita v Praze je, že bydlení je právo, není to byznys,“ zahájila kampaň Šabatová.

Vsadili na bydlení a veřejné prostory

Jedním z hlavních témat, kterými se Solidarita ohání, je právě bydlení. „Budeme se snažit, aby už v Praze nebyly privatizovány žádné byty, budeme se snažit zvýšit podíl bytů v netržním režimu, za tím účelem budeme i vykupovat nějaké byty a především město bude stavět jako investor. A také budeme podporovat družstevní výstavbu,“ řekla lídryně.

Následně zdůraznila, že velmi podstatnou věcí k řešení je péče o veřejný prostor. Dodala, že heslem koalice je bezpečná a zelená Praha. „Budeme chtít ozelenit, co ozelenit půjde, zaměříme se na to skutečně systematicky,“ ujistila voliče. Promluvila i o změnách v dopravě.

Koalice by podle jejích slov chtěla omezit rychlost v některých úsecích Prahy na 30 km/h, aby zde nedocházelo k nehodám, ale také ke zbytečnému hluku a komplikacím provozu. Šabatová pak několikrát zdůraznila, že spolupráci ČSSD a Zelených považuje za velmi důležitou.

Významné spojení

„Žijeme ve velmi složité situaci ve světě, v Evropě, v České republice, ale také v hlavním městě Praze. A to nás vedlo ke spojení strany, která se věnovala sociálním tematikám a bojovala za sociální spravedlnost, a strany, která jako první pochopila, že naše planeta je konečná, má omezené zdroje a musíme se k ní chovat s respektem a šetrně,“ uvedla kandidátka na pražskou primátorku.

„Jsem rád, že Strana zelených a sociální demokracie se domluvily na spolupráci, že nabízí novou cestu pro hlavní město,“ doplnil ji místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. „Heslem této kampaně je slovo solidarita. Slovo solidarita pochází z latinského solidus, celistvý, a to je důležité, protože solidarita je jak životní názor, tak dlouhodobá strategie,“ nechala se slyšet i  Magdalena Davis.

Ta nakonec dodala, že je podle ní momentálně reálná šance, že v případě prosazení Solidarity se Praha po vzoru západních demokracií vydá na cestu, kterou například v Amsterdamu, Oslu nebo Berlíně zajišťují nyní kolegové Zelených a sociálních demokratů.

Zdroj: ČSSD, iDNES, iPortal24, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články