ČSSD představila jedničku pražské kandidátky. Je jí bývala ochránkyně lidských práv

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sabatova Anna
Zdroj: Profimedia

ČSSD v letošních celorepublikových volbách neuspěla, a nedostala se tak do Poslanecké sněmovny. Strana se ale nevzdává a chce zabodovat alespoň na komunální úrovni. V pátek tak představila lídra pražské kandidátky, kterou sdílí se stranou Zelených. Je jím bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.

Pražská ČSSD absolvovala v pátek velmi důležitý sjezd. Sociální demokracie rozhodovala o tom, jak bude vypadat její kandidátka v nadcházejících komunálních volbách. Předsednictvo se nakonec rozhodlo pro koaliční spolupráci se stranou Zelených.

Důraz na sociální problematiku

„V době, kdy na Pražany dopadají rychle rostoucí ceny, čelí bytové krizi a dalším problémům chceme zajistit, aby všichni v hlavním městě měli možnost žít důstojný život,“ řekl pro ČTK o své vizi vedení hlavního města místopředseda strany Tomáš Petříček.

V tomto duchu si také strana zvolila svou kandidátní jedničku. Stala se jí Anna Šabatová, pro kterou hlasovalo 23 z 30 přítomných kandidátů.

Disidentka a ochránkyně lidských práv

„Krajská konference pražských Zelených schválila memorandum o spolupráci a prvních 5 pozic na kandidátní listině včetně lídryně Anny Šabatové,“ vysvětlila iDNES spolupředsedkyně strany Zelených Magdalena Davis.

Anna Šabatová působila v roce 2014 až 2020 jako takzvaný ombudsman, tedy jako veřejný ochránce práv. Touto problematikou se zabývala většinu svého život a působila například jako předsedkyně Českého helsinského výboru. Známá je také jako signatářka a mluvčí Charty 77.

Snaha nového předsedy stranu pozvednout

ČSSD a Zelení jsou politické strany, které při posledních komunálních volbách v roce 2018 zůstaly na chvostu. První jmenovaná obdržela 2,8 procenta hlasů, druhá ještě o procento méně. ČSSD tehdy spadla z osmi mandátů na nulu a do městského zastupitelstva se tak nedostala.

Spolupráce se Zelenými je jedním z bodů, který má pomoci sociální demokracii zpět na vrchol. Novému předsedovi strany Michalu Šmardovi, který vystřídal Jana Hamáčka, je ovšem jasné, že se jedná o ne úplně snadný úkol.

„Demokratická levice není v Parlamentu, čili musíme se lidí zastávat v ulicích, musíme se jich zastávat na radnicích,“ řekl podle iDNES Šmarda při svém jmenování. Dá se tak předpokládat, že strana bude lákat na sociální program a na podobně smýšlející osobnosti.

Zdroj: ČTK, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články