Arcibiskup pražský Dominik Duka odchází z funkce. Nahradí ho arcibiskup Graubner

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
dominik duka
Zdroj: David Malik / CNC / Profimedia

Pražský arcibiskup Dominik Duka odchází z čela tuzemské římskokatolické církve, dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner ho ve funkci nahradí od 2. července. Duka zažil během svého kněžského života mnoho zásadních momentů české historie, ve své funkci byl ale poněkud kontroverzní osobou. S jeho názory totiž ne vždy věřící sympatizovali.

V roce 2010 se Dominik Duka ujal úřadu arcibiskupa a o dva roky později ho papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem. V roce 2018 dosáhl Duka 75 let věku a podle předpisů nabídl svou rezignaci. Papež František ji ale nepřijal a ponechal kardinála ve funkci ještě další čtyři roky.

Jmenování nového arcibiskupa pražského bylo oznámeno také na webových stránkách arcibiskupství. „Jeho Svatost papež František o dnešním poledni jmenoval 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem J. Exc. Mons. Jana Graubnera, doposavad arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského.“

Rodák z Hradce Králové už má svůj věk, nahradí ho o několik let mladší Graubner

Ještě před svým jmenováním působil Duka v čele královéhradecké diecéze a během 12 let se vypracoval mezi nejlepší diplomaty. Na druhou stranu ale čelil kritice za některé své názory. Na podzim roku 2017 před volbami například prohlásil: „Naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu.“

Po volbách měl dále uvést, že vyhrály strany nebo hnutí, které se nepodílely na vytváření svobody České republiky.

Dukovi byl také vyčítán přístup k problému sexuálního zneužívání v církvi, napsala Česká televize. Zastal se například papeže Benedikta XVI., který byl obviněn z krytí sexuálního obtěžování. Podobných případů ale bylo více.

Nedávno na sebe Duka zase upozornil prohlášením, že ruští vojáci, kteří na Ukrajině znásilňují tamější ženy, jsou také oběťmi. O případu jsme psali zde.

Dominika Duku nahradí od začátku července olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Graubner ale na tiskové konferenci, která se konala na Pražském hradě uvedl, že nečekal, že bude jmenován právě on. Také on totiž bude muset několik let přesluhovat, uvedl deník iDNES.

Graubner může přesluhovat až čtyři roky

Graubner pomyslel na přesluhování hned, co mu arcibiskup volal a svěřoval se se svým návrhem uvést ho do funkce. „Kardinál řekl, že funkce může být na 3 až 4 roky. Když to bude méně, tak se zlobit nebudu. Jsem ale ochotný pracovat, dokud to půjde,“ řekl Graubner.

Nečekal ale, že skončí zrovna u něj. Mezi prvními, kdo Graubnerovi gratulovat, byl sám prezident Miloš Zeman.

Novinky dále uvedly, že se diskutovalo také o jiných kandidátech, kteří by mohli Dominika Duku nahradit. Ve hře byli například biskup Jan Vokál z Hradce Králové nebo Tomáš Holub z Plzně. Nakonec volba padla na jednoho ze starších biskupů.

Zdroj: Arcibiskupství pražské, Česká televize, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články