Kardinál Dominik Duka se zastal Rusů, kteří znásilňují Ukrajinky. Jsou prý jen oběti svých emocí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dominik duka
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Vojáci na Ukrajině kromě toho, že berou životy svých protivníků, také rabují, ničí majetek a znásilňují přeživší ženy. Právě v posledním případě jsou ale podle kardinála Dominika Duky i oni obětí. Veřejně se ruských násilníků zastal. Nemohou za to, jednají prý pod vlivem emocí.

V jednom ze svých blogových příspěvků vyjádřil devětasedmdesátiletý kardinál soucit s ruskými vojáky, kteří podle jeho slov nemohou za to, jak se chovají k ukrajinským ženám. I oni jsou údajně oběti, a to konkrétně těch nejsilnějších emocí a vášní. Jednají v agonii a společnost by je neměla odsuzovat.

„Musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku,“ tvrdí kardinál. Dodává ale, že ani to je samozřejmě z jejich činů neomlouvá a on je rozhodně nezbavuje zodpovědnosti.

Všechno je jinak, než by mělo

„V případě bojů nejen na Ukrajině, ale i v jiných vojenských zásazích v současném světě (tak jako v obou světových válkách), by měla být kladena zodpovědnost za tyto činy i vedení armády a konkrétnímu veliteli jednotlivých vojáků, což se často nečiní,“ píše dále Duka.

Dodává, že mají lidé kvůli informacím z médií tendenci odsuzovat všechny ruské vojáky, to ale není správné. „Řada svědectví o nich hovoří jako o těch, kteří poskytli pomoc ženám v tomto ohrožení,“ podotýká. Proti jeho slovům se ale vymezují ženskoprávní organizace i část veřejnosti.

„To téma je výbušné a pan kardinál to ví. Uvědomuje si, že prakticky cokoliv k němu řekne, vyvolá nějakou reakci. To mu ale nemůže zabránit, aby řekl, co by podle jeho svědomí a nauky církve mělo zaznít,“ říká pro iDNES mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz.

„Za svou životní dráhu jsem poznal řadu mužů a žen, kteří ‚vděčí‘ za počátek svého života znásilnění. Nesou si tíži tohoto ‚znamení‘, protože někteří pocítili, že pro svou matku byli stálou připomínkou zmíněného násilí jakýmsi ‚agresorem‘,“ píše Duka v jednom z komentářů. Dodává ale, že řada žen se dokáže se vzpomínkami nakonec vyrovnat.

Češi mu nerozumí

Kardinál se setkal s obrovskou kritikou také na facebooku serveru iDNES. Řada lidí totiž nechápe, jak někdo v jeho pozici může mluvit o znásilnění tímto stylem. „Já myslím, že pokaždé, když kardinál Duka promluví, tak má Ježíš chuť mu dát facku,“ píše jeden komentář a další dodává: „Pan kardinál by si měl zopakovat desatero.“

Někteří lidé pak doplňují, že je Duka už nejspíš senilní a nemá na svém místě dávno co dělat. „Jeho vyjádření je nechutné a opravdu nehodné prostoru v médiích,“ podotýká sledující facebookového profilu. Řada lidí pak doplňuje, že i kvůli podobným vyjádřením kardinála má církev v České republice u mnohých neblahou pověst.

Zdroj: Facebook, Echo24, iDNES, Novinky, Twitter, Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články