Nálada na mítincích Andreje Babiše eskaluje. Policejní zásah v Borovanech odsoudil ministr vnitra i policejní prezident

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Andrej Babiš pokračuje ve své kampani po Česku. Poklidné průjezdy jednotlivými kraji však nyní čím dál tím více narušují střety jeho příznivců s odpůrci. Situaci tak na místě mítinků monitorují neuniformovaní policisté. A právě ti nyní provedli zákrok, který odsoudili politici i veřejnost.

Andrej Babiš jezdí svým obytným vozem již od června. Z původního vysvětlení, že chce jen poznávat krásy Česka, své vyjádření musel později změnit. Byl totiž vyzýván k odpovědi, zda se jedná o prezidentskou či komunální kampaň. Zvolil druhou zmíněnou, a na obytném voze se tak objevily slogany „Komunální volby. Volte naše, ať je zase líp“ či „Nově jsem i na instagramu AndrejBabis“.

Střety na kampani eskalují

Redakce Respekt sleduje jeho cesty již od zmíněného června a všimla si významné změny ve skladbě lidí, kteří na mítinky chodí. Kromě toho, že je zde lidí více, tak se zde začali objevovat i Babišovi odpůrci.

Ti o sobě dávají hodně slyšet, skandují a narušují tak mítinky. Aktuálně se Babiš nachází v jižních Čechách a v médiích se v posledních dnech začaly objevovat informace o zákrocích policie proti odpůrcům expremiéra.

V Třeboni musel Babiš s karavanem rychle vycouvat, když se dočkal akorát křiku a pískotu, a nakonec tak raději z místa vycouval.

„Policie nám doporučila, abychom z Třeboně odjeli, protože tam byl nahlášený atentát a situaci vyhodnotila tak, že nás není schopna v dané chvíli ochránit. Já chtěl původně i tak na náměstí zůstat, přišla opět ohromná spousta našich podporovatelů, kterým za jejich odvahu děkuji,“ uvedl pro CNN Prima News Babiš.

Zároveň se dnes vyjádřil i k eskalující agresi mezi příznivci a odpůrci. „Celé mě to mrzí, to, jak je situace vyhrocena, kolik je mezi odpůrci zloby a agrese. To, že na akce vodí i malé děti v předškolním věku a dávají jim do rukou píšťalky a transparenty,“ sdělil pro Seznam Zprávy.

„Situace určitě není snadná ani pro policisty. I proto na každé zastávce vyzývám naše podporovatele, aby se nenechali vyprovokovat a nedošlo k žádnému konfliktu,“ dodal Babiš.

Zároveň však dle některých sám Babiš svými projevy provokuje a vyvolává napjatou atmosféru. S tím nesouhlasí Karel Havlíček, který jej na mítinky doprovází. Babiš dle něj pouze cituje některá média a kritizuje kroky vlády v oblasti hospodářské a energetické.

„Tento týden jsme ukazovali na frašku kolem tarifu ministra Síkely… oponenti se mohli zbláznit. Mají pocit, že je naše vina, že se vláda dostává do problémů, a tato setkání, že jsou přiléváním oleje. Ale to je přece práce opozice,“ uvedl podle Seznam Zpráv Havlíček.

Zákrok na autistického chlapce

V Borovanech však ve čtvrtek podle reportáže týdeníku Respekt neuniformovaní policisté zaklekli na mítinku školáka trpícího poruchou autistického spektra poté, co sebral Babišovi reproduktor a utekl s ním. Jeho matka ho šla bránit a jednoho z policistů kopla do zad.

„Jak jsem měla vědět, že jsou to policisté? Nejsou označení. Zkrátka vidím, že mi na syna klekají tři dospělí muži, myslela jsem, že je to Babišova ochranka,“ uvedla poté matka pro Respekt. Na policisty měla volat, že syn trpí autismem, a bála se, aby nedostal záchvat.

„Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem Policie ČR v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ uvedl k tomu v pátek policejní prezident Martin Vondrášek.

„Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“ dodal.

K situaci se vyjádřili i další a vyvolal velkou kritiku napříč sociálními sítěmi.

„Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí,“ uvedl na twitteru například premiér Petr Fiala.

„Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit. Až Policie zásah prošetří, osobně se seznámím se závěry. Policie musí zajišťovat pořádek a bezpečí přiměřenými prostředky, s rozvahou a především nestranně a předvídatelně. Nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce nebo individuálního zájmu,“ napsal pak na twitter Vít Rakušan.

Zdroj: Respekt, Přehledně 24, Seznam Zprávy, CNN Prima News, iDNES, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články