Piráti vlastního kandidáta do prezidentských voleb nevyšlou. Sympatie lídra Ivana Bartoše má Danuše Nerudová

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V pořadu televize Prima Nový den uvedl ministr pro místní rozvoj a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, že strana nepředstaví vlastního kandidáta na prezidenta. On sám vyjádřil sympatie ekonomce Danuši Nerudové a ohradil se proti lžím, které dle něj roznáší Andrej Babiš při aktuální cestě obytným přívěsem po Čechách.

„Jako celá vládní koalice bychom se mohli dohodnout na jednom kandidátovi na Hrad, ale když země prochází krizí, může to být polibek smrti,“ vysvětlil Bartoš, proč nebyl doposud žádný kandidát navržen.

Piráti podporují tři kandidáty

„I před minulou prezidentskou volbou jsme si udělali anketu, nyní má preference Nerudová, generál Petr Pavel a senátor Marek Hilšer,“ dodal Bartoš k postoji strany.

Sám Bartoš má jako hlavní favoritku Danuši Nerudovou, se kterou prý i komunikuje. Chystá se i na schůzku s dalším kandidátem Petrem Pavlem.

Bartoš ve zmíněném pořadu zároveň připustil, že se může ještě objevit kandidát, který jeho rozhodnutí změní.

Jasno má však ohledně Andreje Babiše. „Bývalý premiér jezdí po republice a roznáší lži,“ uvedl Bartoš. Babiš ale zatím kandidaturu nepotvrdil a své cestování po Česku vysvětluje jako předvolební kampaň hnutí ANO do komunálních voleb.

Danuše Nerudová dle průzkumů dotahuje

Danuše Nerudová je ekonomka, která oznámila svou kandidaturu na konci května.

„Chtěla bych být hlasem mladé generace. Kdo jiný by to měl být než člověk, kterému jako pedagogovi prošlo rukama několik generací mladých lidí. Jsem otevřena naslouchat, co je trápí – jako nedostupnost bydlení, manželství pro všechny nebo možnost adopce stejnopohlavními páry. To jsou témata, která je tíží a na která nenacházejí odpovědi. Mají pocit budoucnosti, kterou jim naše generace ukradla,“ uvedla v pořadu Ptám se já.

Dle výsledků agentury Ipsos z konce června je zřejmé, že pozice této kandidátky posiluje. Favority jsou zatím Andrej Babiš, který svou kandidaturu nepotvrdil, a Petr Pavel. Na třetím místě je pak zmíněná Nerudová.

IPSOS

Zdroj: Ipsos.com

„Mám čistý štít a netáhnu si s sebou komunistickou minulost,“ řekla pro iDNES Nerudová s tím, že si 32 let od sametové revoluce Česko zaslouží prezidenta, který není spojený s minulým režimem. Narážela tak na skutečnost, že jak Babiš, tak Pavel byli členy KSČ.

Aktuální seznam všech kandidátů si můžete prohlédnout na webových stránkách Koho (ne)volit.

Zdroj: CNN Prima news, Přehledně 24, Twitter, Seznam Zprávy, iDNES, Koho (ne)volit

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články