Michael Kocáb zvažuje kandidaturu na prezidenta. Své rozhodnutí oznámí na poslední chvíli

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Michael Kocab
Zdroj: Profimedia

Bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb uvedl na dotaz ČTK, že se o své kandidatuře na prezidenta rozhodne na poslední chvíli.

Toto prohlášení učinil v Uherském Hradišti na Letní filmové škole, kde měl premiéru dokument Olgy Sommerové nazvaný Michael Kocáb – rocker versus politik.

Zatím není rozhodnutý

„Já po tom netoužím, to je největší deviza. Jakmile se někdo moc dere nahoru, tak je to vždycky špatně, protože má nějaký důvod, proč se chce k moci dostat. Já po tom netoužím, jsem zakotvený v hudbě a umění,“ sdělil Kocáb.

„Ale jsou věci, na které se v tomhle státě prostě nemůžu dívat, a představa, že nám po 30 letech bude vládnout zase komunista a bývalý příslušník tajných služeb, rozuměj vojenská rozvědka nebo StB, mě děsí,“ dodal k vysvětlení, proč i přesto o kandidatuře přemýšlí.

„Čekám, že probleskne nějaké jméno, na které bych se mohl spolehnout a kterému bych věřil, které by nebylo z tohoto kadlubu. Pak bych to už vůbec neřešil, ale taky se to nemusí stát. Taky tam to jméno může být, ale může být bez šancí. Zatím některá jména vidím, ale nevidím jejich reálné šance,“ dodal.

Kromě Kocába mezi další kandidáty patří favoriti Petr Pavel a Andrej Babiš. Dále pak Danuše Nerudová, Marek Hilšer, Tomáš Březina či Karel Janeček.

Kandidát s politickými zkušenostmi

Kocáb působil v letech 2009 až 2010 jako ministr pro lidská práva, připomínají jeho politickou kariéru Seznam Zprávy. Více se však do povědomí dostal jako lídr kapely Pražský výběr.

Začátkem 90. let se pak zapsal do dějin jako muž, který zorganizoval odsun sovětské armády z Československa.

Má také zkušenosti s prezidentskou funkcí z doby, kdy patřil mezi okruh spolupracovníků Václava Havla. Zda by případně Kocáb měl ve volbách šanci, není zatím možné zjistit, protože předvolební modely s ním nepočítají.

Mezi favority dosavadních průzkumů patří Andrej Babiš a Petr Pavel, kteří jsou často následováni Danuší Nerudovou a senátory Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem. Tento trend potvrzuje i aktuální předvolební model agentury Median. Podle něj by první kolo voleb vyhrál právě bývalý ministerský předseda Andrej Babiš, který stejně jako Kocáb o své kandidatuře rozhodne až na poslední chvíli.

Zdroje: ČTK, Seznam Zprávy, Median, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články