Přípravy na Letní filmovou školu vrcholí. Do Uherského Hradiště dorazí Jim Sheridan nebo Ondřej Vetchý

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
letni fillmova skola
Zdroj: ZDENĚK NĚMEC / MAFRA / Profimedia

Už na konci tohoto týdne odstartuje v Uherském Hradišti Letní filmová škola (LFŠ). 48. ročník největšího tuzemského nesoutěžního festivalu nabídne jak nové filmy, tak staré klasiky. Sedm sálů už brzy naplní až pět tisícovek návštěvníků, na které čeká bohatý program.

Letní filmová škola je jeden z mála festivalů, který se dokázal vyhnout covidové pauze. Festival tak běží nepřetržitě už 48 let. Letošní ročník započne už tento pátek a bude probíhat až do následujícího čtvrtka. Akce se koná jako již tradičně v Uherském Hradišti.

„Jsme rádi, že letos, kdy se pořádá spousta kulturních akcí, je zájem zhruba stejný jako loni, kdy byla Letní filmová škola jedna z mála akcí, která se vůbec o prázdninách uskutečnila,“ řekla deníku iDNES mluvčí festivalu Lenka Horáková.

Tuzemští tvůrci i zahraniční hosté

Stejně jako každý rok i letos se návštěvníci mohou těšit na řadu zahraničích i českých hostů. Do zlínského kraje zamíří například německá scenáristka a režisérka Eliza Petkovová, filmový kritik z Argentiny Pablo de Vita či slovenská umělkyně Mária Júdová.

Z tuzemských tvůrců dorazí například herci Ondřej Vetchý a Martin Finger, herečka Simona Babčáková a Zuzana Mauréry, režiséři Šimon Holý, Jiří Havelka, či dokumentaristka Olga Malířová Špátová.

Sommerová a Kocáb představí nový film

Výroční cenu, kterou na festivalu uděluje Asociace českých filmových klubů, si odnese Ondřej Vetchý. Dále také turecký režisér Semih Kaplanoğlu, režisérka Michaela Pavlátová a irský režisér a scenárista Jim Sheridan. In-memoriam pak bude oceněn Pavel Tomešek.

Na festivalu se bude promítat také zbrusu nový dokument Rocker versus politik. Představit ho přijede nejen jeho režisérka Olga Sommerová, ale také jeho hlavní aktér Michael Kocáb, láká na festival web ČT24.

Návštěvníci se mohou těšit na divadlo i na Ebeny

Festival bude jako už tradičně rozdělen na tři části — Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Diváci tak budou moci navštívit například kultovní filmy španělského režiséra Luise Buňuela či českého klasika Martina Friče, který bude mít letos výročí 120 let od jeho narození.

Součástí celé akce je bohatý doprovodný program. Lidé mohou navštívit tvůrčí dílny, odborné přednášky, divadelní představení či koncerty. Ten zahajovací budou mít Bratři Ebenové.

Zdroj: Letní filmová škola, iDNES, ČT24

Autor: Markéta MladáSouvisející články