Dle průzkumu agentury STEM/MARK by v hypotetickém druhém kole Petr Pavel porazil Andreje Babiše

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
komunalni volby
Zdroj: Profimedia

Prezidentské volby se pomalu blíží a postupně se profiluje seznam kandidátů. Mezi největší favority patří Andrej Babiš a Petr Pavel. Právě mezi nimi by se dle agentury STEM/MARK mělo rozhodovat v hypotetickém druhém kole. Petr Pavel dle tohoto výzkumu vyšel jako vítěz.

Následující výsledky jsou z první poloviny června 2022 a navazují na šestou vlnu výzkumu, který bude dle agentury probíhat až do přímé volby prezidenta v roce 2023.

Vyhodnocení výzkumu

Přibližně pětina, tedy 20 % dotázaných, by volila Andreje Babiše. Na druhém místě pak skončil Petr Pavel s 16 %.

O třetí místo by se dle průzkumu dělili senátor Pavel Fischer, ekonomka Danuše Nerudová, senátorka Miroslava Němcová a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Následovali by další kandidáti, kterými jsou Marek Hilšer, Tomio Okamura, Josef Středula a Michael Kocáb.

Vysledky vyzkumu STEMMARK

Zdroj: STEM/MARK

Pokud by však došlo k hypotetickému druhému kolu mezi dvěma nejžhavějšími kandidáty, tak by vyhrál s velkým náskokem Petr Pavel se 45 %. Andrej Babiš by dle výzkumu obdržel v druhém kole přibližně 30 %. V rámci vyhodnocení výsledků se počítalo i s 16 % nerozhodnutých voličů a 10 % nevoličů.

Agentura dále uvedla, že Pavla častěji volili muži, zatímco Babiše preferovaly ženy. Voliči se také rozdělují dle věku. Ve věkové hranici 18 až 29 let se vyskytují voliči Pavla, kteří projevili nevoli proti Babišovi. S rostoucím věkem dotazovaných nelibost v něj klesá.

Druhe kolo prezidentske volby

Zdroj: STEM/MARK

Pro úplnost vyhodnocení vzorku uvádíme, že Babiše častěji podporují lidé bez maturity a voliči současného prezidenta Miloše Zemana. Oproti tomu voliči Pavla jsou lidé s maturitou či vysokoškolským vzděláním.

„Členství v předlistopadové KSČ je bariérou ve volbě pro každého desátého voliče,“ uvedla agentura k faktorům, které voliče ovlivňují. Jak však zmiňují Novinky, tak oba favorité, Babiš i Pavel, byli členy KSČ.

Ideální prezident

Agentura se zaměřila i na charakteristiky „ideálního prezidenta“. Většina dotázaných příznivců opozice se shodovala na tom, že by měl být nový prezident lidový a důrazný s politickou zkušeností. Naopak voliči vládních stran chtějí prozápadně smýšlejícího intelektuála.

Nový prezident by se měl zajímat o inflaci a zdražování. Měl by také spojovat společnost.

„Oceněn by byl též člověk, který by dokázal prostřednictvím zahraniční diplomacie a širokých kontaktů vyjednávat o zásobování tuzemska energiemi,“ uvádí zpráva STEM/MARK.

Vliv na nové výsledky má i válečný konflikt na Ukrajině. „V minulé vlně se nám do výsledků nepromítly důsledky válečného konfliktu na Ukrajině. Teď je již ve výsledcích patrný nárůst potřeby charismatické osobnosti, která je národu oporou v době krize a umí převzít zodpovědnost,“ uvedl pro televizi Nova Jan Burianec ze STEM/MARK.

Kompletní výsledky včetně grafického znázornění si můžete prohlédnout na webových stránkách agentury STEM/MARK.

Zdroj: iDNES, STEM/MARK, TN Nova, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články