Karel Schwarzenberg se vyjádřil k blížícím se prezidentským volbám a kandidátům. Kroky současné vlády považuje zatím za správné

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Karel Schwarzenberg
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Karel Schwarzenberg opustil po loňských říjnových volbách aktivní politiku. Podělil se však o své zkušenosti s prezidentskými volbami a novým kandidátům dal i pár rad. Dle jeho osobního názoru mají z dvacítky současných kandidátů šanci pouze tři. Kroky současné vlády považuje zatím za správné.

Během svého rozhovoru pro MF DNES se Schwarzenberg vyjádřil i k budoucnosti TOP 09. Rozhovor poskytl na loveckém zámečku Dřevíč na Křivoklátsku, kde tráví většinu svého času.

Hodnocení současné vlády

Politiku nepřestal po svém odchodu sledovat. „Je to jako droga. Když jsem si na ni zvykl, opustit ji je nesmírně těžké,“ řekl v rozhovoru.

Schwarzenberg se v rozhovoru vyjádřil také k počínání současné vlády. „Výsledky jsou zatím smíšené. Nejvíce jsem spokojený se zahraniční politikou. Pan ministr Lipavský odvádí skvělou práci a podle mě je z mladé generace naším nejnadanějším politikem. Držím mu palce, ačkoliv nepatří k mé straně,“ vyzdvihl jméno ministra, s jehož jmenováním měl problém prezident Miloš Zeman.

Andrej Babiš měl dle bývalého ministra zahraničí mimořádné štěstí, že ekonomická situace za doby jeho vlády byla po celé Evropě dobrá. Nyní je hospodářská situace nepříznivá, a současná vláda to má tedy těžké.

Dle Schwarzenberga zatím vláda učinila správné kroky ke zvládnutí energetické krize. Upozornil však na to, že vláda Andreje Babiše nenechala ve státní pokladně rezervy, a tedy nemá současná vláda kde brát finance.

A jak se staví k jednorázovému příspěvku 5 tisíc korun na každé dítě v rodině? Souhlasí s ním, nebo souhlasí s Miroslavem Topolánkem, který tento příspěvek označil za nezodpovědný?

„Mirek je rozumný člověk. V hospodářských a finančních věcech měl skoro vždy pravdu. Já tomu rozumím méně než on, takže dám na něj,“ řekl Schwarzenberg.

Pokles voličských preferencí TOP 09 Schwarzenberg hodnotí tak, že nejsou žádným překvapením. Když jsou strany v koalici, úspěch je dle něj vždy přisuzován té straně, ke které patří premiér. Vzhledem k zodpovědnosti za tuto zemi je však důležité, aby TOP 09 i nadále setrvala v koalici SPOLU.

Voličské preference TOP 09 lze dle jeho slov zvednout. „Potřebujeme nějaké výrazné téma, které bychom prosazovali,“ uvedl s tím, že občas se na něj někdo ze strany obrátí a zeptá se jej na názor.

Prezidentské volby a šance kandidátů

Samozřejmě sleduje i prezidentskou kampaň, která se pomalu rozbíhá. Sám s ní má zkušenosti, v roce 2013 se dostal do druhého kola, v němž jej porazil současný prezident Miloš Zeman. Již v lednu v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že podcenil financování soupeře a dal radu budoucím kandidátům.

„Měli by se u protikandidátů podívat na financování, to jsem zmeškal svého času a najednou jsem byl překvapen, jak nečekané zdroje můj protivník má. Byly velké a myslím, že pocházely z Ruska,“ uvedl Schwarzenberg.

Pro MF DNES dále uvedl, že nevěří v kandidáta, kterého vybere pětikoalice. Zejména proto, že zatím nevidí žádnou silnou osobnost, která by to mohla být.

„Podle mě jsou tři lidé, kteří mají reálnou šanci vyhrát. Josef Středula, Andrej Babiš a generál Petr Pavel. Pokud se nevynoří někdo jiný, rozhodne se mezi nimi,“ vyjádřil svůj názor ke kandidátům.

Šanci nedává ani nové kandidátce Danuši Nerudové, která bývá přirovnávána k Zuzaně Čaputové. Dle něj ji lidé nebudou volit jen proto, že je žena.

O novém prezidentovi republiky se rozhodne začátkem příštího roku. Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes serveru Seznam Zprávy sdělil, že přesný termín voleb vyhlásí pravděpodobně v srpnu.

Zdroj: iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články