Česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová oznámila kandidaturu na prezidentku

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Danuse Nerudova
Zdroj: Profimedia

Mezi kandidáty do prezidentských voleb přibyla další žena. Danuše Nerudová je ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity. Svou kandidaturu oznámila prostřednictvím videa na twitteru.

„Rozhodla jsem se kandidovat na funkci prezidentky České republiky. Činím tak po zvážení všech pro a proti a s veškerou vážností. Potřebujeme hlavu státu, která má schopnosti a energii stát v ekonomicky nelehké době na straně lidí. Všichni si zasloužíme naději na lepší časy,“ napsala k videu Nerudová.

Kdo je nová kandidátka na prezidentku?

Danuše Nerudová, rozená Peslarová, se narodila 4. ledna 1979 v Brně a je bývalou předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody a v letech 2018 až 2022 působila jako rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

Jejím manželem je advokát a spolumajitel známé právní kanceláře Havel & Partners Robert Neruda.

Ve svém rozhovoru pro Hospodářské noviny označila tři výzvy čekající na nového prezidenta. Patří mezi ně vyvedení země z ekonomické krize, dopady klimatické změny a navracení důstojnosti lidem. Zároveň se kriticky vyjádřila k současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. „Bohužel vidím obrázek starého, nemocného muže, který je prezidentem svých spolupracovníků, ale rozhodně není prezidentem 10,5 milionu lidí,“ uvedla.

V pořadu Ptám se já uvedla své hlavní priority. „Chtěla bych být hlasem mladé generace. Kdo jiný by to měl být než člověk, kterému jako pedagogovi prošlo rukama několik generací mladých lidí. Jsem otevřena naslouchat, co je trápí – jako nedostupnost bydlení, manželství pro všechny nebo možnost adopce stejnopohlavními páry. To jsou témata, která je tíží a na která nenacházejí odpovědi. Mají pocit budoucnosti, kterou jim naše generace ukradla.“

Nerudovou veřejně podpořil například Petr Pithart, dle kterého má Nerudová vysoké odborné kvality. A pro zajímavost ji použila jako inspiraci Aňa Geislerová v novém filmu Prezidentka. Geislerová popsala novou kandidátku jako schopnou, výkonnou, přirozenou a lidskou.

Ohledně financování kampaně potvrdila Nerudová jméno investora a miliardáře Jiřího Hlavenky. Jména dalších investorů Nerudová nezveřejnila s tím, že se objeví na transparentním účtu.

Nerudová není první emeritní hlavou velké univerzity mezi kandidáty. Kandidaturu oznámil mezi jinými i bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Jeho medailonek si můžete přečíst v našem květnovém článku.

Prezidentské volby 2023

Prezidentské volby proběhnou začátkem příštího roku. Mezi favority patří expremiér Andrej Babiš a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ani jeden z nich však oficiálně kandidaturu nepotvrdil.

Dále svou kandidaturu oznámili například podnikatel Karel Janeček, odborový předák Josef Středula, senátor Marek Hilšer či advokátka Klára Long Slámová.

Pro úspěšnou kandidaturu musí kromě zákonných požadavků, mezi kterými je například věk nad 40 let, splnit kandidáti sesbírání podpisů od padesáti tisíc občanů, nebo dvaceti poslanců či deseti senátorů.

Danuše Nerudová tedy ještě není oficiálně kandidátkou, která se utká v prezidentských volbách. Oznámením kandidatury ale začala sbírat podpisy občanů.

Zdroj: TwitterHospodářské noviny, Novinky, Česká televize, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články