Tomáš Zima potvrdil kandidaturu na prezidenta. Bývalý rektor Univerzity Karlovy by se nebránil snížení DPH

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tomas Zima
Zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC / CNC / Profimedia

S blížícími se prezidentskými volbami se objevují nová jména kandidátů na tuto pozici. Nejnovějším jménem na seznamu je bývalý rektor Univerzity Karlovy a vedoucí prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima. Svou kandidaturu oznámil v rozhovoru pro Deník. Prezidentské volby proběhnou začátkem příštího roku.

Dle ČTK se zatím ví o více než dvou desítkách kandidátů. Jsou mezi nimi například podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert nebo teolog a mediální expert Ivo Mareš. Nově mezi kandidáty přibyl odborový předák Josef Středula.

Největšími favority prezidentských voleb jsou Andrej Babiš či Petr Pavel, který působil jako vysoký představitel české armády a NATO. Ani jeden z nich však zatím oficiálně kandidaturu nepotvrdil.

Kdo je nový kandidát na prezidenta?

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. je vystudovaný lékař, který si dodělal ještě vzdělání na Pražské mezinárodní manažerské škole VŠE Praha. V letech 2005 až 2012 byl děkanem 1. lékařské fakulty a následují rok byl proděkanem fakulty pro vnější vztahy. Od roku 2014 do roku 2022 byl rektorem Univerzity Karlovy.

Jak uvádí na své webové stránce, tak nejen prací je člověk živ. K jeho zálibám tak patří například historické památky, procházky, lyžování či golf.

Do povědomí veřejnosti se dostal zejména jako vedoucí lékařského konzilia, které hodnotilo prezidentův stav v jeho nemoci.

„Pan inženýr Miloš Zeman, který v té době vykonával funkci prezidenta republiky, byl pro mne stejným pacientem jako každý jiný. Připouštím ale, že to byla vyhrocená situace, rojily se spekulace, bylo těsně po volbách. O to víc k tomu člověk musel přistupovat s chladnou hlavou, využít své lékařské znalosti a zkušenosti, objektivně informovat veřejnost,“ uvedl ke své práci pro Deník.

Potvrdil kandidaturu a uvedl své vize

Během rozhovoru pro Deník také uvedl, že se rozhodl usilovat o podpisy občanů. Aby mohl kandidovat v prezidentských volbách, musí jich získat alespoň 50 tisíc.

„Po určitém váhání a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti. Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů,“ uvedl v rozhovoru své důvody.

„Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít,“ sdělil své záměry v případné budoucí pozici prezidenta.

Ohledně funkce prezidenta má za to, že úkolem politiků je pracovat, vysvětlovat své postupy a zklidňovat situaci. Má pocit, že by se tak choval prezident Zeman? „Určitě ne, protože společnost rozděluje, a to už mnoho let. Neslyšel jsem ani žádné jeho zásadní vyjádření k ekonomické situaci občanů, která se dramaticky zhoršuje,“ vyjádřil Zima svůj názor na současného prezidenta.

Začátek své kandidatury bude prý financovat ze svých vlastních zdrojů. V případě, že získá dostatek podpisů, otevře transparentní účet. Jak sám uvedl pro Blesk, nemůže se finančně porovnávat s Babišem, ale může s ním soupeřit v životních zkušenostech.

Zdroj: Tomáš Zima, Blesk, Deník, Deník N

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články