Josef Středula začal sbírat podpisy. Jeho kandidaturu na Hrad podporuje i Miloš Zeman

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef Stredula
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Šéf odborů Josef Středula potvrdil přes sociální síť Twitter svou kandidaturu na Hrad. Už teď podle jeho slov lidé začali spontánně sbírat podpisy na podporu do prezidentských voleb, které proběhnou v roce 2023. Středula zdůraznil, že si velmi váží podpory a voleb se bude účastnit jedině jako občanský kandidát.

„Velmi si toho vážím. Budu se ucházet o podporu občanů ČR, abych mohl kandidovat na prezidenta ČR jako občanský kandidát. Děkuji své rodině, že mě podpořila,“ napsal na twitteru. Minulý týden byl Josef Středula zvolen už potřetí na čtyřleté období do čela Českomoravské konfederace odborových svazů.

Podle České televize pak řekl, že podmínkou pro jeho kandidaturu byla právě tato funkce. Ke kandidatuře na prezidenta potřebuje získat minimálně 50 000 podpisů. Odborářům přitom na sjezdu řekl, že o jejich hlasy extrémně stojí, protože každý podpis se počítá.

„Nedovedl jsem si představit, že bych kandidoval bez podpory vás,“ prohlásil. „Stojím v prvé řadě o vaše hlasy.“ Na sociální síti potom poděkoval nejen lidem, kteří ho podporují, ale především své rodině, které je pro něj důležitá.

Rezignovat nehodlá

Ačkoli se tato možnost zpočátku nabízela, Středula rozhodně na post šéfa odborů rezignovat nehodlá. V rozhovoru pro iDNES prohlásil, že tato pozice ho nejen baví, ale je především jeho živobytím. „Proč bych to měl dělat? Nevím, co bych potom měl jako případný kandidát napsané jako zaměstnání. Nebo mám být na Úřadu práce? Vždyť poslanci si také kromě práce ve Sněmovně nechávají svoji práci,“ objasnil.

„Já se nemůžu stát kandidátem tím, že se za něj prohlásím. Podle zákona musíte splnit podmínky, které jsou buďto podpisy poslanců, senátorů, nebo občanů. Pokud se kandidátem stanu, tak budu dělat to, co mi je přirozené. Budu obhajovat poctivé proti nepoctivým, ať už se jedná o zaměstnance, podnikatele nebo rodiny s dětmi,“ nastínil své záměry.

Podpora prezidenta

„Skuteční kandidáti musí být přemlouváni.“ Těmito slovy vyzval Zeman odboráře k podpoře Středuly, který by si podle jeho slov zasloužil se prezidentem stát. Mimo jiné pak nazval zbytek kandidátů sbírkou podivných existencí. Středula je za jeho podporu vděčný.

„Podpořil mě jeden občan, jehož povolání je prezident České republiky. Velmi si toho vážím, ale v podobě petice má hodnotu jednoho podpisu. Jsem za tu podporu rád, ale stejně budu rád za podporu každého občana,“ říká Středula. To, že má hlas prezidenta vliv i na další hlasy si prý nemyslí, vlivných osob je u nás podle jeho slov hodně.

„Ta sbírka podivných existencí, která se teď hlásí, že chce být prezident, aniž by měla silný životní příběh – čest výjimkám – musí být podle mého názoru kompenzována několika silnými osobnostmi, mezi nimiž si volič může vybrat,“ prohlásil stávající prezident s tím, že Středula k nim rozhodně patří.

Zdroj: iRozhlas, TV Nova, Novinky, Seznam zprávy, iDNES, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články