Josef Středula opět zvolen předsedou ČMKOS. Prezident Miloš Zeman jej vyzval ke kandidatuře na Pražský hrad, Středula to nevyloučil

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Josef Stredula
Zdroj: Profimedia

V pátek 29. dubna začal v Praze sjezd Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Jedním z bodů na programu byla i volba předsedy na další 4 roky. Tuto funkci obhájil stávající předseda Josef Středula, který neměl protikandidáta. Při volbě obdržel 153 ze 173 odevzdaných hlasů. Na sjezdu promluvil i prezident Miloš Zeman, který apeloval na odboráře, aby usilovali o zakotvení vlivu zaměstnanců a odborářů ve vedení firem. Také vyzval Josefa Středulu, aby kandidoval na Pražský hrad.

Své funkce obhájili o místopředsedové ČMKOS Vít Samek a Radka Sokolová.

Odbory budou bojovat za vyšší minimální mzdu

„Mzdy musí růst, ta inflace je strašná,“ prohlásil na sjezdu Středula. Uvedl dále, že odbory budou požadovat růst minimální mzdy. Ta vzrostla naposledy v lednu na 16 200 korun. Odbory budou požadovat zvednutí na 18 200 korun.

Středula dále ve svém projevu označil za hlavní úspěchy ČMKOS například zrušení karenční doby a znovunavrácení proplácení nemocenské v prvních třech dnech. Dále pak i to, že těžké poškození bederní páteře lze uznat jako nemoc z povolání. „Může to potkat 20 lidí ročně v České republice, nepleťte si to s tím, že vás jen bolí záda,“ řekl Středula.

Středula dále vyzval k tomu, aby pracovněprávní legislativa byla vzhledem k uprchlíkům z Ukrajiny přeložena do ukrajinštiny. Vyhneme se tak dle něj tomu, že uprchlíci nebudou znát svá práva.

Na sjezd chtěl dorazit i Andrej Babiš (ANO), ale jeho žádost byla Josefem Středulou zamítnuta, jak uvádí expremiér ve svém natočeném projevu pro ČKMOS.

Kdo na sjezd však dorazil a osobně promluvil, byl prezident Miloš Zeman. Ten se sjezdu zúčastnil po 8 letech.

Prezident vyzval Středulu ke kandidatuře

Prezident vyzval odboráře, aby Josefa Středulu přemluvili ke kandidatuře na prezidenta. „Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš,“ řekl pak familiárně přímo Středulovi.

Prezident Středulu zařadil mezi možné kandidáty na prezidenta již v únoru. Mezi dalšími kandidáty tehdy prezident zmínil prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou či expremiéra Andreje Babiše.

Středula však doposud svou kandidaturu oficiálně neoznámil. Nyní však již svou kandidaturu nepovažuje za nereálnou.

„Pokud bych chtěl uvažovat o kandidatuře, tak pouze jako občanský kandidát a o ty hlasy chci zabojovat,“ řekl a dodal, že si vezme týden na rozmyšlenou.

Josef Středula je předsedou ČMKOS od dubna 2014, předtím byl devět let předsedou Odborového svazu KOVO. V odborech se pohybuje prakticky po celý svůj pracovní život. Po sametové revoluci se dokonce podílel na transformaci Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory.

Zdroje: iDNES, ČT24, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články