Ani posedmé to nevyšlo. Prezident Koudelku generálem nejmenoval

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Koudelka Michal
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ani na posedmé se nepodařilo přesvědčit prezidenta republiky Miloše Zemana, aby povýšil šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do hodnosti generála. Podle nejmenovaného zdroje Hospodářských novin Zeman návrh rovnou roztrhal.

Michal Koudelka pracuje v tajných službách České republiky už téměř třicet let. Několik let byl vedoucím odboru kontrašpionáže. Roku 2016 ho jmenovala vláda Bohuslava Sobotky do čela BIS. Jejím ředitelem je plukovník Koudelka dodnes.

Neshody trvají už léta

Odpor prezidenta Zemana k jeho povýšení do hodnosti generála je dlouhodobé téma. Poprvé s návrhem přišla vláda Andreje Babiše v květnu roku 2018. Poté se o to pokusila ještě v říjnu stejného roku, dvakrát v následujícím roce, v říjnu roku 2020 a v květnu 2021. Postoj hlavy státu se ale nezměnil.

Stejně dlouhodobé jsou i výhrady, které prezident k práci Koudelky, ale také samotné BIS má. V roce 2018 například spolu vedli spor, zda se na českém území vyráběl nervový plyn novičok.

Vše ještě vyostřily Vrbětice

Ještě téhož roku se Zeman vyjádřil o agentech BIS jako o „čučkařích“, kteří jen „plácají“, a to protože informační služby tehdy informovaly o nebezpečí ruských a čínských agentů na našem území.

Dalším bodem rozkolu byla kauza výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ke kterému došlo v roce 2014. V roce 2021 označila BIS za viníky dva ruské agenty. Prezident tehdy uvedl, že existuje ale více vyšetřovacích verzí, což tehdy Koudelka odmítal.

Ani Ukrajina Zemana nepřesvědčila

Letošní pokus o jmenování byl přece jen v něčem trochu jiný, a mnozí tak předpokládali, že hlava státu svůj postoj přece jen přehodnotí. Zeman totiž dlouhou dobu odmítal možnost, že by Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Když se tak stalo, musel přiznat, že se ve svém smýšlení o Ruské federaci mýlil.

Ani to ho však zjevně nepřesvědčilo změnit názor na práci BIS a plukovníka Koudelky. Podle zdroje Hospodářských novin, který má být blízký Pražskému hradu, se prezident na jmenovací dekret „ani nepodíval a roztrhal ho“.

Oficiální odůvodnění, proč Zeman odmítl Michala Koudelku, Kancelář prezidenta republiky ani mluvčí Hradu prozatím nepředložili.

Ceremoniál k povýšení do hodnosti generála probíhá v České republice dvakrát ročně, a to u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října.

Zdroj: Aktuálně, Hospodářské noviny, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články