Vláda schválila jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě. Rodiny s dětmi by se mohly dočkat dalších změn

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marian Jurečka
Zdroj: Profimedia

Na středečním jednání vláda schválila jednorázový finanční příspěvek ve výši 5 000 korun pro rodiny s dětmi, které svým ročním čistým příjmem nepřesáhnou jeden milion korun. Reaguje tak na rychle se zvyšující ceny ve všech odvětvích, které se rodin s dětmi dotýkají nejvíce. Dle odhadů by se příspěvek měl týkat přibližně dvou milionů dětí do 18 let a výplata příspěvku by mohla proběhnout koncem srpna. Nejdříve totiž musí rozhodnutí vlády schválit Senát a prezident.

„Pomáháme těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, ale plošná opatření nemají smysl,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala.

O podobě příspěvku není shoda

„Shodli jsme se na balíčku, který pomůže samoživitelkám a rodinám s dětmi. Dáme jim jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 000 korun. Je to pro rodiny s příjmem do milionu ročně. A bude to na každé dítě v domácnosti,“ řekl Fiala po jednání vlády.

„Kroky uděláme tak, aby rodiny mohly žádat co nejdříve. Chceme, aby to bylo klientsky co nejpříznivější. Je potřeba propojit data. Až bude nachystaný systém, lidé budou moct začít žádat. Chceme, aby systém byl nachystaný co nejrychleji, aby peníze dorazily nejpozději do konce srpna na účty,“ doplnil Marian Jurečka.

Ačkoliv došlo k jeho schválení, shoda na tomto příspěvku není. Marian Jurečka tento příspěvek vítá jako efektivní zacílenou pomoc. Oproti tomu šéf odborové centrály Josef Středula vyjadřuje obavy, zda je výše příspěvku dostatečná a o rychlosti jejího vyplacení. Vyplacení takové částky totiž bude vyžadovat nový zákon a jeho vytvoření a schválení bude trvat dle něj dlouho.

S tím souhlasí i Jurečka, který uvedl: „Musíme na to udělat speciální zákon a schválit ho ve zrychleném řízení, aby byl do měsíce, měsíce a půl. Do té doby chceme vyladit mechanismus, jakým způsobem a přes který úřad bychom vypláceli. Řešení jsme schopní mít během tří měsíců.“

Příspěvek rodiny vzhledem k současné inflaci přivítají. „Příspěvek určitě přivítáme. Máme dvě malé děti a jen na energiích budeme teď platit o 60 % více než doposud. A to nemluvím o jídle, zájmových aktivitách či platbách za aktivity ve škole,“ sdělila pro Přehledně24 maminka z Prahy.

„S manželem ale máme pocit, že čím více vyděláme, tím méně peněz máme. A vnímám to tak i ve svém okolí. Člověku to úplně bere chuť do práce. Takže finance navíc určitě pomohou, ale vláda by se měla zaměřit na dlouhodobější řešení situace,“ doplnila. A dle reakcí nejen na sociálních sítích s ní většina rodičů souhlasí.

Úřady práce již nyní nestíhají

Na zveřejněnou informaci o vyplácení příspěvku reagoval dále Středula tak, že ačkoliv příspěvek vítá, nejsou doladěny důležité detaily. „Ten, kdo to může vyplácet, je úřad práce – a tam momentálně vyhlásili stávkovou pohotovost, protože jsou nespokojeni s tím, že se na ně sypou další nové a nové dávky a není vyřešeno, jak to mohou zvládnout,“ uvedl pro ČT24.

Hranice pro získání příspěvku je totiž nastavena tak, že na něj dosáhne většina rodin a dají se očekávat velké fronty na úřadech práce.

„Inflace je tak vysoká a dopady na lidi tak velké, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Vláda si musí říct: Buď to bude komplikované, nová dávka s poměrně nepříjemnou novou administrací, nebo to bude dávka plošná, ale rychlá, protože už je naběhlý systém,“ dodal Středula.

Další změny se chystají

„Klíčové pro nás je, abychom dokázali zacílit na rodiče samoživitelky a samoživitele a na ty, kteří mají zodpovědnost za výchovu dětí, protože to je ta druhá nejzranitelnější skupina po seniorech. Věřím, že se dnes vláda na řešení dohodne,“ řekl před jednáním pro CNN Prima NEWS Jurečka.

Kromě příspěvku vláda avizovala další změny v podpoře rodin s malými dětmi. Maximální výše čerpání rodičovského příspěvku by se měla zvýšit z 10 na 13 tisíc korun.

Vláda se dále chce zaměřit na podporu zkrácených úvazků či vyhlášení mimořádných dotací pro dětské skupiny. Právě ty hrají velmi důležitou roli v podpoře rodin.

Rodiče se díky nim mohou vrátit dříve do práce a nemusí čekat na volné místo ve státní školce. Vyčlenit by se na ně z evropských peněz z Národního plánu obnovy a operačních systémů mohlo 7,1 miliardy korun. „Lidem dáváme šanci, aby si se situací lépe poradili,“ řekl k tomuto tématu předseda vlády.

Vláda také jednala o zvýšení rodičovského příspěvku či o slevách na dítě. Ty jsou aktuálně ve výši 15 204 korun za rok na jedno dítě, 22 320 korun na druhé a 27 840 korun na třetí.

V tomto však zatím nenašla shodu a schválila tak pouze zmiňovaný jednorázový příspěvek.

Zdroje: ČT24, iDNES, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články