Ministerstvo zdravotnictví zavádí centrální úřad. Sjednotí krajské hygienické stanice, ty získají jednoho ředitele

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Nejvyšší kontrolní úřad nedávno zveřejnil informace o tom, jak si Česká republika vedla v době pandemie. Výsledky nebyly příliš dobré. A ačkoli úřad kritizoval především vládu minulou, i ta současná se mimo jiné na základě kritiky snaží jednat. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že chystá revoluci na krajských hygienických stanicích, vzniknout by také měl nový centrální úřad – Státní hygienická služba.

Právě vznik nových úřadů a nefungujících aplikací přitom NKÚ v minulosti kritizoval a poukazoval na to, že vláda v době pandemické krize hodně improvizovala, což vedlo k velmi špatným výsledkům. Současný ministr zdravotnictví to ale vidí jinak.

Podle Novinek má ministerstvo za to, že vznik nového úřadu pomůže zefektivnění provozu všech hygienických stanic. Někteří ředitelé ale mají obavu z propouštění. Na jedné straně se podle nich nic moc neušetří, navíc by potřebovali spíše odborné pracovníky nabírat.

Sjednocení hygien

V celém projektu jde v podstatě o sjednocení jednotlivých hygienických stanic. Celý úřad bude mít jednoho ředitele, post hlavního hygienika a další odborná pracovní místa pak podle webu ministerstva v organizační struktuře resortu zůstanou.

„Vznik nového orgánu ochrany veřejného zdraví Státní hygienické služby, která má nahradit stávající strukturu krajských hygienických stanic, vnímám jako krok vpřed i v návaznosti na zkušenosti s pandemií covidu-19,“ uvedl podle iDNES náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Nová struktura počítá se zachováním 14 stanic, které budou mít své vlastní ředitele, ti však budou všichni podřízeni řediteli Státní hygienické služby a nově budou muset velmi intenzivně spolupracovat s hejtmany. „Závazné metodické pokyny pro krajské hygienické stanice skrze jeden úřad povedou především k zefektivnění stávajícího režimu a k propojení jednotlivých středisek,“ dodal Pavlovic.

Všem státním zaměstnancům pozice zůstanou

Podle ministerstva zůstanou všichni státní zaměstnanci zařazení na stejných pozicích se stejným místem výkonu služby. Hygienické stanice mají asi 2300 zaměstnanců, podle dosavadních informací by se neměl počet výrazně měnit, ředitelé jednotlivých stanic se ale obávají opaku.

Novela, která by sjednocovala veškeré hygienické stanice, vznikla už v roce 2020. Tehdy ji připravil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Celý projekt byl ale kritizován, protože dával příliš silné pravomoci jedné jediné osobě. Koncept ale nakonec využila současná vláda.

Původní návrh měnil krajské hygienické stanice na územní jednotky Státní hygienické služby, dával úřadu možnost omezit či zakázat cestování, omezit plošně setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, školy, obchody, služby nebo zakázat veřejné i soukromé akce. V současné době je přitom na takto silná opatření potřeba nouzový stav.

Zdroj: Novinky, iDNES, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články