Podle Prymuly je covid sezonní záležitostí a stále je třeba se očkovat. Jeho slova potvrdil i Válek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
roman prymula
Zdroj: Profimedia

Tento čtvrtek přibylo v České republice 2164 případů koronaviru. To je od loňského října v pracovním dni prozatím nejmenší číslo. Na druhou stranu ale tento týden překonalo Česko celkově hranici 40 tisíc úmrtí na covid-19. Komentáře odborníků k dalšímu průběhu nemoci se točí hodně kolem očkování. Epidemiolog Roman Prymula si sice myslí, že je dobře, že se zrušily respirátory, nicméně k boji s covidem přispěla vakcinace. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pak mluví o potřebě pravidelného očkování.

„Vím, že rozvolnění vzbuzuje vášně, ale přišlo ve vhodnou dobu. Zrušení dosavadních opatření ani migrační vlna nemá na vlnu nárůstů vliv. Rozvolnění je namístě,“ uvedl pro CNN Prima News Roman Prymula. Dodává ale, že lidé si musí uvědomit, že riziko stále existuje. Je například velmi pravděpodobné, že v Číně budou vznikat nové mutace covidu.

Biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pro Českou televizi dodal, že ačkoli zrušení respirátorů vítá, v některých případech by je lidem dále doporučoval. Rozvolnění bylo navíc i podle jeho slov možné jen s pomocí očkování.

Zájem o vakcinaci upadá

Od začátku epidemie předloni v březnu se nákaza prokázala u 3,89 milionů lidí, zemřelo 40 058 z nich. V posledních týdnech se situace výrazně lepší, lidé by ale podle ministra zdravotnictví neměli usínat na vavřínech. Zájem o očkování totiž upadá, což rozhodně není správně.

Navíc podle jeho slov sice v současné době mají lidé pocit, že už je po všem, na podzim se ale může všechno změnit. „Covid má podobně jako chřipka podzimní křivku a menší jarní křivku nákaz. Proto se budeme muset proti covidu očkovat vždy už před podzimní vlnou. Tak, aby protilátky byly dostatečně vysoké v kritickém období,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

„Zatím vše svědčí o tom, že covid je sezonní, byť jsme si to nemysleli, ale data to potvrzují. Na konci dubna očekáváme pokles do nulových čísel a na tři a půl měsíce jsme v podstatě v klidu. Na konci prázdnin ale může začít počet nakažených opět růst,“ potvrzuje jeho slova Prymula.

Podle něj je navíc hranice 40 tisíc zemřelých na nemoc nízká a ve skutečnosti je všechno jinak.

„Myslím, že těch 40 tisíc mrtvých je velmi podstřelené číslo. V určitém období zemřelo mnoho lidí v domovech pro seniory. Řada z nich ani nebyla testována. Počet mrtvých tedy odhaduji někde kolem 60 tisíci, možná 70 tisíci. Zároveň pořád denně umírají pacienti, kteří se covidem nakazí,“ objasňuje.

Třetí dávka je jistota

Ministr zdravotnictví trvá na tom, že lidé se třemi dávkami očkování mají jistotu, že pro ně nebude covid smrtelný. Samozřejmě se mohou nakazit, nehrozí jim ale ohrožení života.

„Teď se dá říci, že kdo má třetí dávku, tak má medicínskou výhodu – prakticky nulové riziko úmrtí na covid. Může ho chytit a mít nepříjemný průběh, ale s vysokou pravděpodobností nebude na intenzivní péči nebo ECMO a neumře.“

Očkování údajně také doporučuje pravidelně. „Očkování samozřejmě musí být na dobrovolné bázi a v podstatě podobně jako u chřipky zabrání vážnému průběhu. Čím více lidí se nechá naočkovat jednou za rok, tím menší je riziko, že budou umírat stovky lidí, a dramaticky se sníží riziko plošných opatření,“ vysvětlil Válek.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články