Řecko přes léto rozvolní pandemická opatření. Potřebuje zahraniční turisty, na podzim se ale vše vrátí do starých kolejí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
recko
Zdroj: Shutterstock

Řecký ministr zdravotnictví Thanos Plevris ve středu odpoledne oznámil, že země zruší na letní turistickou sezonu téměř veškerá pandemická opatření. Vláda by pak na začátku září měla zvážit jejich opětovné zavedení, jedná se tak pouze o způsob, jak umožnit cestování do Řecka lidem toužícím po dovolené.

Řecko je jednou ze zemí, kam lidé z mnoha zemí a mimo jiné i z České republiky jezdí na dovolenou k moři nejčastěji. Proto se většina z nás raduje, že letos bude návštěva země možná v podstatě bez komplikací. Tamní úřady ale informují o tom, že počet nakažených koronavirem a pacientů v nemocnicích s touto nemocí je zde stále vysoký.

Od 1. května vláda v Řecku zruší povinnost prokazovat se při vstupu do vnitřních prostorů barů, restaurací, divadel či kin covidovými certifikáty, informuje ČTK. Od 1. června pak navíc přestane platit i povinnost nosit ve vnitřních prostorech roušky.

Zrušení nutnosti certifikátu?

V současné době vláda v Athénách zvažuje také zrušení povinnosti prokazovat se evropským covidovým certifikátem při příjezdu na řecké území ze zahraničí. V tomto případě by cestování do země především za účelem dovolené nemělo být žádným problémem.

Na tom v současné době vydělávají i mnohé cestovní agentury, které v současné době začaly nabízet výhodně last minute zájezdy do Řecka, a to i přesto, že je podle ministerstva zahraničních věcí země stále označená v červené koronavirové zóně, tedy mezi těmi, které jsou na tom stále ohledně pandemie velmi špatně.

O podmínkách cestování do Řecka informuje také web Greece Tours, který ale vyloženě upozorňuje, že „za případné nesplnění povinností nenese cestovní kancelář odpovědnost“. Je jasné, že řecká vláda doufá, že se se změnou pandemických opatření zvýší turistický zájem.

Tlak na nemocnice je stále vysoký

Za celý loňský rok přijelo do Řecka 14,7 milionu návštěvníků ze zahraničí, což byl zhruba poloviční počet ve srovnání s rokem 2019. Je jasné, že ekonomika země turisty potřebuje, zároveň je ale Řecko stále ohledně koronaviru velmi rizikovou oblastí.

Ministr Plevris přesto podle ČTK uvedl, že opatření zrušil na základě epidemických dat a doporučení odborníků. Okolo 80 % nemocničních lůžek na jednotkách intenzivní péče stále zaplňují pacienti s koronavirem, což ale očividně není překážkou pro ty, kteří si chtějí dovolenou v Řecku užít.

S rozvolněním řecká vláda apeluje ještě více na očkování proti nemoci. Alespoň dvě dávky vakcíny si v zemi nechalo podat 71 procent lidí. Po skončení letní sezóny pak bude v zemi opět nastaven předchozí režim, který by měl směřovat k vymýcení koronaviru v celém Řecku.

Zdroj: Greece Tours, Ministerstvo zahraničních věcí, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články